Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε η FREEDOM24 ΕΝΥ Διγενής στο Μακάρειο κόντρα στον Ολυμπιακό με 1-0, σε ματς που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Β’ Κατηγορίας.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Κέζος στο 65’ βάζοντας…φωτιά στη βαθμολογία καθώς ανέβασε την ομάδα του στη δεύτερη θέση με 22 βαθμούς, μειώνοντας στο -2 από τους μαυροπράσινους που συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή με 24.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί επιτυχία για την ομάδα του Ύψωνα, ενώ από την άλλη, ήταν η πρώτη ήττα μετά από τρεις διαδοχικές νίκη για την ομάδα του Τακτακαλά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ολιβέιρα, Σιμάο, Μπάντζι, Καμίλο, Χαραλάμπους (70′ Λόπες), Χριστοφή (86′ Ζευκή), Πάτρικ, Οικονομίδης (77′ Μυτίδης), Ιωάννου, Απιά, Μορέιρα (70′ Σάντος)
Στον πάγκο: Πέτρου, Χριστοφόρου, Ασημένος, Ναβάρο, Καρβάλιο, Ντε Μιράντα, Φραγκέσκου, Γαβριήλ

FREEDOM 24 ENY ΔΙΓΕΝΗΣ: Κοντογιάννης, Χριστοδούλου, Μπάρντι, Μασάδο, Γεωργίου (73′ Κβάσιουκ), Χαραλάμπους (87′ Ρουσιάς), Καρασάουσκς (77′ Οκκαρίδης), Πάνκοφ, Κέζος, Οφορνάντου, Τιάγκο (73′ Πουτζιουρής)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
13′ Σουτ του Πάτρικ, άουτ.
25′ Νέο σουτ από τον Πάτρικ, από το ύψος της περιοχής, ωστόσο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
29′ Ο Καμίλο επιχείρησε το σουτ από διαγώνια θέση με τον Κοντογιάννη να απομακρύνει σε κόρνερ.
37′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάτρικ, εκτός στόχου.
41′ Kίτρινη στον Τιάγκο.
43′ Τεράστια ευκαιρία για την FREEDOM 24 ΕΝΥ Διγενή. Ο Γεωργίου βρέθηκε απέναντι από τον Ολιβέιρα, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ολυμπιακού.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

55′ Στο ίδιο…τέμπο η επανάληψη, ακριβώς όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Αργός ρυθμός και αλληλεξουδετερώσεις. Ακόμα να καταγραφεί κάποια καλή φάση στο δεύτερο 45λεπτο.
64′ Φαλτσαριστό σουτ του Καρασάουσκς, έξω.
65′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Κέζος με πλασέ στην κίνηση, από κοντινή θέση, έπειτα από σέντρα του Καρασάουσκς, ανοίγει το σκορ.
70′ Λόπες και Σάντος εντός, Χαραλάμπους και Μορέιρα εκτός.
73′ Kβάσιουκ και Πουτζιουρής αντί Γεωργίου και Τιάγκο.
77′ Κίτρινη στον Μπάντζι.
77′ Ο Οκκαρίδης παίρνει τη θέση του Καρασάουσκς.
77′ Μυτίδης μέσα, Οικονομίδης έξω.
78′ Κεφαλιά του Καμίλο, άστοχη.
86′ Ζευκή στη θέση του Χριστοφή.
87′ Ρουσιάς εντός, Χαραλάμπους εκτός.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.