Ο Κιλιάν Εμπαπέ δεν διατήρησε την καλή παράδοση της Παρί με τη Λιλ, αφού παρά το γκολ του, οι πρωταθλητές έμειναν με έναν βαθμό, μιας και ο Τζόναθαν Ντέιβιντ στις καθυστερήσεις έγραψε το 1-1 για την 16η αγωνιστική στη Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τέσσερις σερί νίκες και 18 γκολ απέναντι στην τελευταία ομάδα που τους πήρε τον τίτλο, όμως δυσκολεύτηκαν αρκετά στο “Μττροπόλ”. Αν και πολύ καλύτεροι, δεν κατάφεραν να απειλήσουν πολλές φορές, με τον Ουσμάν Ντεμπελέ να αποτελεί τη μεγαλύτερη πηγή κινδύνου.

Στο 2ο μέρος κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Εμπαπέ κι έφτασε τα 16 γκολ φέτος και τα 180 συνολικά στην κατηγορία, προσπερνώντας στην 8η θέση τους Γκούναρ Άντερσον και Κάρλος Μπιάντσι.

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε επαναπαύτηκαν, οι “λιλουά” άρχισαν να πιέζουν για την απάντηση και έπειτα από λάθος της άμυνας, ο Ντέιβιντ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το 1-1..