Σπουδαία νίκη πήρε η Μόντσα που επικράτησε με 1-0 της Τζένοα και ανεβαίνει στη βαθμολογία.

Στο 10ο λεπτό η σέντρα-σουτ του Β.Καρμπόνι πέρασε απ’ όλους και μόλις έξω ενώ στο 36’ ο Ντραγκουσίν έσωσε με το κεφάλι μετά από σουτ του Κολπάνι και στο 37’ ακυρώθηκε το γκολ του Τσιουρία.

Στο 53ο λεπτό ο Πεσίνα έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Μπαντέλι και στο 55’ ο Ιταλός μέσος είδε τον Μαρτίνεθ να του λέει όχι σε δυνατό σουτ ενώ στο 62’ ο Ρετέγκι έχασε απίθανη ευκαιρία μέσα από τη μικρή περιοχή.

Τελικά στο 83ο λεπτό ο Μότα άνοιξε δεξιά την μπάλα, ο Περέιρα έκανε το γύρισμα και ο Μότα ήταν εκείνος που πλάσαρε από το πέναλτι για το 1-0.

Στο 85ο λεπτό Ντραγκουσίν κατέβασε όμορφα αλλά αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ με τον Ντι Γκρεγκόριο.

ΜΟΝΤΣΑ: Ντι Γκρεγκόριο, Κυριακόπουλος, Περέιρα, Ντ’Αμπρόζιο, Α.Καρμπόνι, Πεσίνα, Γκαλιαρντίνι (72’ Άκπα Άκπρο), Τσιουρία (72’ Ματσίν), Κολπάνι (88’ Ντονάτι), Β.Καρμπόνι (57’ Μότα), Κολόμπο (57’ Μάριτς)

ΤΖΕΝΟΑ: Μαρτίνεθ, Ζαμπέλι (87’ Εκουμπάν), Χαπς (78’ Φινί), Βάσκες, Ντραγκουσίν, Ντε Βίντερ, Μπαντέλι, Φρέντρουπ, Γκούντμουντσον, Μεσίας (78’ Χεφτί), Ρετέγκι.