Το απόλυτο (7×7) στο πρωτάθλημα έκανε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, επικρατώντας με 3-0 (25-14, 25-19, 25-21) στο κλειστό του Μετς. Ροτέισον από τους «πράσινους» μετά τα τέλη του δεύτερου σετ.

Το πρώτο σετ, από πολύ νωρίς, πήρε χαρακτήρα μονόλογου μιας και οι «πράσινοι» πήραν από πολύ νωρίς τη διαφορά (10-6), την οποία διεύρυναν στη συνέχεια (21-12) με τον Πρωτοψάλτη στη θέση σερβίς. Το «τριφύλλι» με το προβάδισμα ασφαλείας δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-14.

Αντίστοιχη εικόνα είχε και το δεύτερο σετ. Οι «πράσινοι» πήραν από νωρίς διαφορά (11-6), φτάνοντας ξανά στο +9 (21-12). Εκεί ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έκανε ροτέισον, ενόψει ευρωπαϊκού με την Μόντσα και βρέθηκαν με δύο σετ μπροστά, κάνοντας το 25-19.

Ο Φοίνικας Σύρου έδειχνε ανήμπορος να βγάλει αντίδραση ακόμα και στο ροτέισον των γηπεδούχων. Στα μέσα του σετ, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +7 (17-10) και παρά το μίνι σερί των φιλοξενούμενων (20-17), το τρίτο σετ ήρθε με 25-21 για να κλείσει το ματς με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-14, 25-19, 25-21