Τρίτη σερί νίκη για τη Βίρτους που ανέβηκε στο 10-4 παραμένοντας στην 3η θέση της Euroleague, ενώ η Μπασκόνια υποχώρησε στο 8-6, παραμένοντας πάντως εντός οκτάδας.

Φορτσάτη και στο +14 η Βίρτους, επέστρεψε η Μπασκόνια

Φορτσάτη μπήκε στο ματς η Βίρτους, που με οδηγούς τους Μπελινέλι (10π.) και Σενγκέλια (5π.) προηγήθηκε 6-17, ενώ με τρίποντο του Παγιόλα η απόσταση άνοιξε κι άλλο (10-24). Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου η Μπασκόνα κατάφερε να το… μαζέψει μειώνοντας σε 15-24 με καλάθια των Ντιόπ και Χάουαρντ.

Βρίσκοντας σκορ από διαφορετικές πηγές, το σύνολο του Λούκα Μπάνκι κρατούσε τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους (23-32), όμως η Μπασκόνια έψαχνε τρόπους αντίδρασης κι επιστροφής. Δύο τρίποντα του Μαρίνκοβιτς έδωσαν το έναυσμα για αντεπίθεση (31-35) και ο ίδιος με παρόμοιο τρόπο κι έχοντας τη συνδρομή του Ρογκαβόπουλου, έβαλαν μπροστά την Μπασκόνια με 38-37, με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-42.

Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες, το καθάρισε στο τέλος ο Μπελινέλι

H συνέχεια είχε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Ρογκαβόπουλο να δίνει ξανά λύσεις στην επίθεση (49-46). Η διαφορά δεν έφευγε πάνω από 2-3 πόντους για κάθε ομάδα, μέχρι το σημείο που ο Παγιόλα με γκολ-φάουλ έκανε το 53-57, αλλά εκεί ο Μονέκε με πέντε σερί πόντους έφερε τους γηπεδούχους ξανά μπροστά (60-59), αλλά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 60-63.

Ο Μπελινέλι βγήκε από τη… ναφθαλίνη της δεύτερης περιόδου και με πέντε σερί πόντους κράτησε μια ισχνή διαφορά (65-68) για τη Βίρτους, με τους Σενγκέλια και Ντάνστον να την διευρύνουν κατά ένα δίποντο ακόμα (70-75 στο 35′). Έχοντας μείνει για πάνω από τέσσερα λεπτά άποντη η Μπασκόνια, ήταν μοιραίο να δει την απόσταση να αυξάνεται.

Έτσι, ο Χάκετ με τρίποντο έγραψε το 70-78 (0-10 σερί) στο 37′ και ο Κορντινιέ με φόλοου-κάρφωμα στην επόμενη επίθεση το 71-80. O Μονέκε μάζευε τη διαφορά, όμως ο Μπελινέλι με τρίποντο-μαχαιριά διαμόρφωσε το 76-85 στο 1’22 για το φινάλε. Κι όμως η Μπασκόνια δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε σε 81-85 αλλά ξανά με τρίποντο ο Μπελινέλι στα 20” το τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 43-42, 60-63, 81-91