Δεύτερη σερί νίκη και βαθμολογική ανάσα για την ΑΕΛ.
Η ομάδα του Τόνι Κόσκελα πήγε στο «Αμμόχωστος» πήρε το διπλό και έφυγε κόντρα στην ΑΕΖ.
Νίκησε 4-1 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Μακρή  οποίος πέτυχε δύο γκολ και έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ στον Φαμπρις Κα. Το άλλο γκολ το πέτυχε ο Ανδρέου. Για την ΑΕΖ μείωσε σε 2-1 ο Χατζηβασίλης.
Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε τους 19 βαθμούς, έπιασε τη Νέα Σαλαμίνα και περιμένει να δει που θα την βγάλει η 15η αγωνιστική.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής (70′ Ιωσηφίδης), Κ. Αντωνίου (46′ Ε.Αντωνίου), Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο (76′ Ρόχα), Ρέινολντς (46′ Φοστάβ), Φράγκος, Χατζηβασίλης, Ρουίθ (70′ Ματόνγκο), Ντιγκινί
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Ε.Αντωνίου, Φοστάβ, Χριστοφή, Ρόχα, Κάστρο, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Ελευθερίου, Σιφνέος

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Παπαφώτης, Σέρνιτς (87′ Σιλβέστρος), Μορέιρα (70′ Γερολέμου), Μαρς, Μακρής (82′ Ανδρέου), Τζάλμα, Κα (70′ Τσούκα), Ντέγοεστ
Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Σωτηρίου, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Μεντόσα, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Γερολέμου, Κοντινέλα

ΓΚΟΛ: 31′ Κα, 32′, 64′ Μακρής, 90+1′ Ανδρέου/40′ Χατζηβασίλης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαφώτης, Ολιβέιρα, Ντέγοεστ/Σαρφό, Σλόγκαρ (3η)

Έναρξη αγώνα…
2′ Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΛ σε μαρκάρισμα του Ρέινολντς στον Κα, αλλά ο διαιτητής που ήταν κοντά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
5′ Τρίλεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού του Ανδρέα Μακρή.
9′ Η ΑΕΛ προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό χωρίς. Χωρίς φάσεις το παιχνίδι μπροστά από τις δύο εστίες.
11′ Κεφαλιά του Τζάλμα μετά από κόρνερ του Μορέιρα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
14′ Σκοράρει η ΑΕΖ με τον Χατζηβασίλη αλλά μετά από έλεγχο του VAR o οποίος κράτησε αρκετή ώρα για 4 λεπτά, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ντιγκινί στο ξεκίνημα της φάσης.

26′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Κα κινήθηκε ωραία μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ από πλάγια αλλά ο Μπέκερ κάλυψε σωστά και απέκρουσε την μπάλα.
31′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ. Ο Παπαφώτης έδωσε στον Μακρή, αυτός έκανε το γύρισμα και με ωραίο τελείωμα από κοντά ο Κα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

32′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η ΑΕΛ. Ο Κα έκλεψε την μπάλα, έκανε το γύρισμα και ο Μακρής με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

35′ Απειλεί η ΑΕΖ. Από κοντά ο Αντωνίου έστειλε την μπάλα έξω.
39‘ Γύρισμα του Ρουίθ, μάζεψε ο Ολιβέιρα.
40′ ΓΚΟΛ. 1-2. Μειώνει η ΑΕΖ με τον Χατζηβασίλη με έξυπνο πλασέ εντός περιοχής μετά από πάσα του Σλόγκαρ.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
47′
Ευκαιρία για την ΑΕΖ. Ο Ντιγκινί έπιασε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Ολιβέιρα σε κόρνερ.
49′ Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ. Αρχικά ο Ολιβέιρα απέκρουσε το κοντινό σουτ του Χατζηβασίλη και στην συνέχεια της φάσης ο Φραντζής σταμάτησε στην γραμμή το σουτ του Ντιγκινί.
51′ Σουτ του Χατζηβασίλη, απέκρουσε ο Ολιβέιρα.
55′ Καλό σου του Φράγκου, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
61′ Το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ντιγκινί έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
63′ Σουτ του Σλόγκαρ, απέκρουσε ο Ολιβέιρα.
64′ ΓΚΟΛ. 1-3. Προβάδισμα δύο γκολ για την ΑΕΛ με πανέμορφο γκολ του Ανδρέα Μαρκή με ωραίο σουτ εκτός περιοχής με το αριστερό.
90+1′ ΓΚΟΛ. 1-4. Πετυχαίνει και τέταρτο γκολ η ΑΕΛ με τον Ανδρέου.