Η Βίρτους Μπολόνια έβαλε στο τρίτο δεκάλεπτο τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Αναντολού Εφές και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 93-81 για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.
Συνεχίζουν στα υψηλά σκαλοπάτια του βαθμολογικού πίνακα οι Ιταλοί (5-1), την ώρα που η τουρκική ομάδα έπεσε στο 2-4.
Ο αγώνας
Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Το δίδυμο Μπελινέλι – Ντάνστον έκανε την διαφορά για την Βίρτους Μπολόνια, την ώρα που ο Μπομπουά τραβούσε το κουπί επιθετικά για την Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα πατούσε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 27-21 πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα με τέσσερις πόντους (45-41).
Στην τρίτη περίοδο οι Ιταλοί μπήκαν μεταμορφωμένοι και με διάθεση μπουν σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έτρεξε ένα επιμέρους 28-17 και διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα από το +7 στο τέταρτο δεκάλεπτο (69-62), με τον Τόκο Σενγκέλια να μπαίνει στην εξίσωση και να έχει καθοριστική επίδραση στο παιχνίδι της Βίρτους. Η Βίρτους Μπολόνια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 93-81.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρασίς, Πόρομπιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 41-45, 69-62, 93-81

ΒΙΡΤΟΥΣ (Μπάνκι): Κορντινιέ 7 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντμπεργκ, Μπελινέλι 17 (3/3 τρίποντα), Παγιόλα 3, Ντόμπριτς 7, Μασκόλο, Κέικοκ 4, Σενγκέλια 19 (5 ριμπάουντ), Μίκι 10, Ντάνστον 14 (6 ριμπάουντ), Αμπάς

ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 16 (2 ριμπάουντ), Μπομπουά 17 (4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 7, Γκάζι, Κλάιμπερν 10, Τόμπσον 6, Πλάις, Όλατς, Οσμάνι, Γουίλις, Ζίζιτς 4 (7 ριμπάουντ), Τζόουνς 6

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους: 26/46 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 20/26 βολές, 32 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 21/33 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 18/22 βολές, 25 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Βίρτους Μπολόνια πηγαίνει στην Μαδρίτη για το ματς με την Ρεάλ (9/11, 21:45), ενώ η Εφές υποδέχεται την Ζάλγκιρις Κάουνας (9/11, 19:30).