Στη δεύτερη περίοδο, η Ζάλγκιρις μπήκε δυνατά και πήγε στο +3 με πρωταγωνιστή τον Ουλάνοβας (16-19), με τον Μπαλτσερόφσκι να καρφώνει εντυπωσιακά για το 18-19. Ο Μπιρούτις απάντησε με γκολ φάουλ για το 18-22, με τον Σλούκα να απαντά με drive για το 20-23. Ο Μαντζούκας έβαλε ωραίο καλάθι για το 22-25, ενώ ο Βιλντόσα με περίτεχνο γκολ φάουλ ισοφάρισε σε 25-25. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και βρήκαν τρίποντο με τον Μπουτκεβίτσιους και καλάθι με τον Μπιρούτις για το 25-30, ενώ ο Μήτρου-Λονγκ ευστόχησε από μακριά για το 27-33. Ο Καναδός με… οσονούπω ελληνικό διαβατήριο έβαλε και δεύτερο μακρινό σουτ για το 29-36, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 35-36 δια χειρός Λεσόρ και Γκραντ. Ο Ντίμσα έβαλε δύσκολο τρίποντο για το 35-39 στη λήξη της επίθεσης.

Ο Μπουτκεβίτσιους μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια για το 39-43, με τον Σλούκα να σκοράρει τρίποντο ενδιάμεσα. Ο Μήτογλου ευστόχησε και αυτός από μακριά για το 42-43, με τον Μάνεκ να απαντά για το 42-46. Ο Λεσόρ κάρφωσε εντυπωσιακά μπροστά στον Χέιζ για το 44-46, ενώ ο Μήτογλου σκόραρε απίστευτο τρίποντο στη λήξη για το 47-46 και το «πράσινο» προσπέρασμα. Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και ο Χέιζ πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους για το 47-50, με τον Γκραντ να ισοφαρίζει στα 50 με τρίποντο. Ο Μήτογλου με κάρφωμα έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 53-52, σκορ που αποτέλεσε και το τελικό της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Σμιτς, η Ζάλγκιρις πέρασε μπροστά 53-55 εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Παναθηναϊκού, πριν ο Λεσόρ καρφώσει για την ισοφάριση. Ο Σμιτς ευστόχησε και πάλι από μακριά για το 55-58, με τον Γκριγκόνις να απαντά άμεσα για το 58-58. Σμίτς και Μήτογλου αντάλλαξαν καλάθια για το 60-60, με τον πρώτο να γράφει με μία βολή από τεχνική ποινή του Αταμάν το 60-61. Ο Γκραντ έβαλε δύο σουτ από τη γραμμή για το 62-61, όμως ο Σμιτς ήταν «σεληνιασμένος» και σκόραρε τρίτο τρίποντο στο τελευταίο δεκάλεπτο για το 62-64. Ο Σλούκας με δύσκολο λέι απ ισοφάρισε σε 64-64, ενώ ο Λεσόρ έγραψε το 65-64 με μία βολή και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ξανασκόραρε για το 67-64. Η Ζάλγκιρις με βολές από Ντίμσα και Έβανς πέρασε μπροστά 67-68, ενώ ο Λεσόρ έβαλε δύο δικές του για το 69-68. Ο Σλούκας έκανε μεγάλο κλέψιμο και έβαλε δύο βολές για το 71-68, ενώ ο Μάνεκ ισοφάρισε σε 71-71 με τρίποντο. Ο Σλούκας έβαλε μια βολή, ο Γκριγκόνις έβγαλε μια άμυνα και ο Παναθηναϊκός κέρδισε 73-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71