Η Ρεν επικράτησε με 3-0 της Μακάμπι Χάιφα στη Βουδαπέστη και εξασφάλισε πρόκριση στα νοκ άουτ του Europa League, κρατώντας τους Ισραηλινούς κάτω από τον Παναθηναϊκό.
Η Ρεν υπέταξε 3-0 τη Μακάμπι Χάιφα στην “Πούσκας Αρένα” της Βουδαπέστης για την 5η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Europa League και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα νοκ άουτ του θεσμού.
Οι Γάλλοι είχαν την κυριαρχία από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, δημιούργησαν ευκαιρίες και βρήκαν το γκολ στο ημίωρο με τον Μαρτέν Τεριέ.
Οι τύποις γηπεδούχοι αδυνατούσαν ακόμα και να κρατήσουν την μπάλα και με κατοχή κάτω από 30%, μοναδική διέξοδος ήταν οι αντεπιθέσεις. Ούτε έτσι απείλησαν, όμως, με συνέπεια να τιμωρηθούν με την έναρξη του 2ου μέρους από το γκολ του Αμίν Γκουιρί.
Όλα έμοιαζαν να είχαν τελειώσει και οι Γάλλοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων και αλλαγές με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.
Στις καθυστερήσεις, ο Φάμπιαν Ρίντερ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, που κράτησε τους Ισραηλινούς πίσω από τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία.