Η Γιουβέντους σκόραρε στην μοναδική ευκαιρία της στο πρώτο μέρος με τον Μιρέτι και άντεξε στην ασφυκτική πίεση της Φιορεντίνα, που είχε 25 τελικές, για να φύγει με τεράστια νίκη από το Αρτέμιο Φράνκι.
To ματς…
Στο 10ο λεπτό η Γιουβέντους έβγαλε πανέμορφα την μπάλα μπροστά, ο Ραμπιό άνοιξε αριστερά στον Κόστιτς, εκείνος σέντραρε με τη μία και ο Μιρέτι πλάσαρε από κοντά ια το 0-1.
Στο 30ο λεπτό ο Σέζνι έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Γκονσάλες και στο 42’ η κεφαλιά του Ρανιέρι πέρασε μόλις έξω.
Στην επανάληψη το ματς δεν είχε ρυθμό κάτι που βόλεψε τη Γιουβέντους που πήρε ουσιαστικά μια άνετη νίκη.
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Μπιράγκι, Ρανιέρι (89’ Μίνα), Μαρτίνες, Παρίζι, Αρτούρ (78’ Ικονέ), Μπαράκ (59’ Μποναβεντούρα), Μαντραγκόρα, Κουαμέ (78’ Σοτίλ), Γκονσάλες, Μπελτράν (46’ Ενζολά)
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ρουγκάνι, Μπρέμερ, Γκάτι, Κόστιτς, Ραμπιό, Λοκατέλι, ΜακΚένι, Κεν (68’ Βλάχοβιτς), Μιρέτι (61’ Καμπιάζο), Κιέζα (68’ Μίλικ)