Η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ είναι γεγονός.
Η ομάδα της Λάρνακας ξόρκισε την κατάρα του νέου γηπέδου της Λεμεσού, νίκησε 1-0 τον Απόλλωνα και πλησίασε την 6άδα και τους γαλάζιους; στους δύο βαθμούς.
Ο άνθρωπος που έκρινε την αναμέτρηση ήταν ο Φραν Σολ με κεφαλιά πετυχαίνοντας  το πρώτο του γκολ μακριά από την ΑΡΕΝΑ και το 10ο του συνολικά.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη (89′ Μαλεκκίδης), Τέκιε (89′ Σπόλιαριτς), Γιούρτσεβιτς, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (74′ Πέρετζ), Κοστάκε (64′ Αμπντουραχίμι), Μάρκες, Κολ, Βάργκα (74′ Βάργκα)
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Πέρετζ, Αμπντουραχίμι, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Παναγιώτου

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Σολ (89′ Τρισκόφσκι), Φαράζ (89′ Σάντσες), Γκαρσία, Πονς, Ρομπέρζ, Γκιούρτσο (59′ Τόνγκια), Ντίμερς (66′ Μάμας)
Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Τόνγκια, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Μάμας.

Παρατηρητής: Γερασίμου Παναγιώτης

2′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ σε ένα απίστευτο τετ-α-τετ με τον Λέουβενμπεργκ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ολλανδό τερματοφύλακα.
8′ Καλό σουτ του Βάργκα λίγο έξω.
16′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Συρτή σέντρα του Κοστάκε, κεφαλιά του Τέκιε σε κενό τέρμα, η μπάλα έφυγε έξω.
34′ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Κοστάκε άδειασε με ωραία ντίρμπλα στον Γκαρσία, ελευθερώθηκε, έπιασε το σουτ αλλά ο Πίριτς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
36′ Σουτ του Κοστάκε, η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
40′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Γκαρσία έκανε την σέντρα από δεξιά αι με γυριστή κεφαλιά ο Σολ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

42′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκες με πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω.
ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

47′ Πλασέ του Μάρκες λίγο έξω.
49′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκες από πολύ καλή θέση δεν μπορεί να νικήσει τον Πίριτς.
53′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Κοστάκε μόνος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
65′ Σέντρα του Ντίμερς, κεφαλιά του Σολ έξω.
72′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, μετά από εκτέλεση κόρνερ προς το δεύτερο δοκάρι, ο Γιούρσεβιτς πήρε καλύτερη θέση από τον Μάμα, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Πίριτς.
83′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με σέντρα του Πέρε Πονς, μπαίνει στην πορεία της μπάλας ο Άδωνη και φεύγει δίπλα από την εστία του Λέουβενμπεργκ σε κόρνερ.