Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να κλείνουν την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 33-33, ενώ η μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο που έληξε και πάλι ισόπαλο με 56-56.

Στη τρίτη περίοδο οι Μπουλς πάτησαν… γκάζι και με επί μέρους 33-23 πήραν προβάδισμα 10 πόντων (89-79), όμως οι Νάγκετς είχαν την απάντηση στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, Με τον Μπράξτον Κι να στέλνει το ματς στην παράταση (112-112).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικές με τους Μπουλς να παίρνουν προβάδισμα με 119-117, 32 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, όμως και πάλι ο Μπράξτον Κι με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 119-119 και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Εκεί, οι Μπουλς είχαν περισσότερες δυνάμεις, πάτησαν… γκάζι και πήραν τη νίκη με 133-124, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν που σημείωσε 19 πόντους, ενώ για τους Νάγκετς ξεχώρισε ο Νίκολα Γιόκιτς με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-33, 56-56, 89-79, 112-112, 133-124 (παρ.)