Όλα τα περιμένεις από εκείνον. Ακόμα κι αν είχε μετρήσει 543 λεπτά δίχως γκολ στην κορυφαία διοργάνωση, ο Χάαλαντ βρήκε ευκαι΄ρια και ξέσπασε στην Ελβετία. Και εκεί, μπήκε στην 20άδα των σκόρερ στα χρονικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτό δεν λέει τίποτα. Το γεγονός πως το κατάφερε σε ηλικία μόλις 23 ετών, με μόλις 33 ματς στο τουρνουά, λέει τα πάντα!

Οι «πολίτες» προσωρινά ισοφαρίστηκαν από την Γιούνγκ Μπόις στο εκτός έδρας ματς της Τετάρτης για την 3η αγωνιστική των ομίλων, ο Viking της αρμάδας του Πεπ δεν είχε καταφέρει ακόμα να βγει μπροστά, αλλά το έκανε. Κι ενώ η κουβέντα γι’ ακόμα ένα ματς κορυφαίου ευρωπαϊκού επιπέδου δίχως τον Νορβηγό να βρίσκει δίχτυα, είχε αρχίσει να φουντώνει, ο Χάαλαντ βρήκε ευκαιρία να ξαναπάρει μπρος.

Γκολ με πέναλτι για την… προθέρμανση, γκολ με τρομερό σουτ στα τελευταία λεπτά (3-1), με θεατή της φάσης τον αντίπαλο πορτιέρε. Και παραλίγο μια ασίστ στον Χούλιαν Άλβαρες, αλλά δεν μέτρησε το γκολ που πέτυχε ο Αργεντινός.

Ο Χάαλαντ στην ηλικία των 23 ετών με μόλις 33 παιχνίδια Τσάμπιονς Λιγκ στο βιογραφικό του, έχει σκοράρει 37 φορές. Και με αυτό τον αριθμό έχει μπει στην 20άδα των κορυφαίων σκόρερ του Τσάμπιονς Λιγκ στην ιστορία του θεσμού!

Με τα δυο τέρματα που πέτυχε ο Viking στην 3η αγωνιστική των ομίλων της φετινής διοργάνωσης, ξεπέρασε τα 36 του τεράστιου, Φέρεντς Πούσκας, απέχει 4 γκολ από τον Σέρχιο Αγουέρο και η αναρρίχηση μπορεί να συνεχιστεί, βρίσκοντας συνεχώς σε κάθε υψηλότερη θέση κι από ένα όνομα που ξυπνάει τρομερές αναμνήσεις από τα γήπεδα!