Με το…δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Futsal η ΑΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού επικράτησαν με 8-1 του ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας, στην πρεμιέρα της νέας σεζόν και την προσπάθεια που κάνουν να διατηρήσουν τα…σκήπτρα.
Το σκορ άνοιξε στο 5’ ο Φαμπρίτσιο και ένα λεπτό αργότερα, στο 6’, ο Κάντζο πέτυχε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν με τον Κωνσταντινίδη στο 7’ σε 2-1, όμως ο Χατζηγεωργίου επανάφερε τη διαφορά στα δύο γκολ, καθώς έγραψε το 3-1 στο 12’, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.
Το 4-1 διαμόρφωσε ο Ράφαελ στο 32’, ενώ το 5-1 ήρθε από τον Τσακανιά στο 33’. Ο Ράφαελ πέτυχε άλλα τρία γκολ (36’,37’, 39’) ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του και συνάμα έγραψε το τελικό 8-1.

ΑΡΧΙΚΕΣ 5ΑΔΕΣ
ΑΠΟΕΛ: Κόνιαλης, Κωνσταντινίδης, Διονυσίου, Μιχαηλίδης, Γκάμπριελ
Στον πάγκο: Χοροζιάν, Ιωάννου, Βασιλείου, Χατζηκώστας, Πυρογιάτης, Λουκά, Ζευκής

ΑΕΛ: Μιχαλίτσης, Κρέκος, Ράφαελ, Χατζηγεωργίου, Φαμπρίτσιο
Στον πάγκο: Αναστασιάδης, Σωκράτους, Τσακανιάς, Κάντζο, Χριστοδούλου, Σκαρπάρης, Ανδρέου

ΣΚΟΡΕΡ: Κωνσταντινίδης (7′) / Φαμπρίτσιο (5′), Κάντζο (6′), Χατζηγεωργίου (12′), Ράφαελ (32′, 36′, 37′, 39′), Τσακανιάς (33′)

Διαιτητής: Νικόλας Νικολάου
Δεύτερος διαιτητής: Χρίστος Χρίστου
Τρίτος διαιτητής: Μιχάλης Χριστοφίδης
Χρονομέτρης: Φίλιππος Κουρρά
Παρατηρητής: Ανδρέας Δημητρίου

Στο άλλο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε με 6-2 την Αραράτ.
Ρεπό για την Ομόνοια που θα αρχίσει τις υποχρεώσεις της στις 19 Οκτωβρίου.

*Φωτογραφία αρχείου

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
5′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Φαμπρίτσιο ανοίγει το σκορ.
6′ ΓΚΟΛ 0-2. Πλασέ του Κάντζο και…αέρας δύο τερμάτων για την ΑΕΛ.
7′ ΓΚΟΛ 1-2. Το ΑΠΟΕΛ μειώνει με τον Κωνσταντινίδη.
12′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Χατζηγεωργίου…επαναφέρει τη διαφορά στα δύο τέρματα.

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΜΕΡΟΥΣ.
24′ Σουτ του Κρέκου, στο δοκάρι.
32′ ΓΚΟΛ 1-4. Ο Ράφαελ χρίζεται σκόρερ με μακρινό σουτ.
33′ ΓΚΟΛ 1-5. Ο Τσακανιάς στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.
36′ ΓΚΟΛ 1-6. Ο Ράφαελ πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα.
37′ ΓΚΟΛ 1-7. Χατ-τρικ του Ράφαελ.
39′ ΓΚΟΛ 1-8. Και πάλι ο Ράφαελ.