Η Αγγλία παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές όμως έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Αυστραλίας σε φιλική αναμέτρηση στο “Γουέμπλεϊ”.
Η Αγγλία επέστρεψε στις νίκες έστω και σε φιλικό επίπεδο χάρη στο 1-0 επί της Αυστραλίας στο “Γουέμπλεϊ”, στο πλαίσιο του ρεπό της από τον 3ο όμιλο των προκριματικών στο Euro 2024.
Σκόρερ του αγώνα ήταν ο Όλι Γουότκινς στην επιστροφή του στην εθνική ομάδα, στέλνοντας από τη γραμμή στην εστία το σουτ του Τζακ Γκρίλις στο 57ο λεπτό.
Ο επιθετικός της Άστον Βίλα είχε δοκάρι νωρίτερα, παίζοντας μόνος του στην επίθεση, σε ένα 4-2-3-1 του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ στο οποίο αγωνίστηκαν αρκετοί αναπληρωματικοί.Δοκάρι είχαν κι οι Αυστραλοί πάντως, με κεφαλιά του Κόνορ Μέτκαλφ στα τελευταία λεπτά.
Τον αγώνα διηύθηνε η Στεφανί Φραπάρ, που έγινε η πρώτη γυναίκα διαιτητής που σφυρίζει αγώνα εθνικών ομάδων ανδρών στο ιστορικό γήπεδο.