Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ βρέθηκε στα… σχοινιά στη ρεβάνς της Λευκωσίας απέναντι στην Ολυμπιάδα Νεάπολης χάνοντας τα δύο πρώτα σετ, όμως στη συνέχεια έβγαλε «αντίδραση» κι όχι μόνο πήρε τα δύο σετ που χρειαζόταν (μετά το 3-1 στην Πυλαία), αλλά πήρε και το ματς στο τάι-μπρέικ και με δύο νίκες προκρίθηκε στους «32» του Challenge Cup γυναικών.

Τα σετ: 25-20, 25-23, 16-25, 22-25, 13-15

Η Ολυμπιάδα ξεκίνησε πολύ καλύτερα, έχοντας κορυφαία την Κωνσταντίνου η οποία έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην κυπριακή ομάδα, το οποίο κράτησε ως το φινάλε του πρώτου σετ το οποίο «έκλεισε» στο 25-20.
Στο δεύτερο σετ η Ολυμπιάδα πήρε προβάδισμα με 10-3, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (23-22), αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το σετ, καθώς η Κωνσταντίνου κέρδισε το καθοριστικό πόντο με μπλοκ-άουτ, κάνοντας το 25-23.
Ο δικέφαλος του Βορρά ανέβασε στροφές και με τις Τσούμπα-Τερζόγλου να το παίρνουν… πάνω τους, έχτισε μία μεγάλη διαφορά που του επέτρεψε να μειώσουν σε 2-1 (16-25).
Στο τέταρτο (και καθοριστικό) σετ η Ολυμπιάδα είχε το προβάδισμα μέχρι το 12-9, αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα τρομερό σερί 1-10 προσπέρασε και δεν… ξανακοίταξε πίσω του φτάνοντας στο 2-2 που του έδωσε την πρόκριση.
Στο τάι μπρέικ, με την ψυχολογία στα ύψη οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ πήραν και το 5ο σετ με 15-13, φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη. Επόμενη αντίπαλος του ΠΑΟΚ είναι η τσεχική Πρόστεχοφ, με τα παιχνίδια να διεξάγονται στις 14-16/11 (εκτός) και 21-23/11 (Πυλαία).

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Πάτρικ Φόγκελ): Χουντίμα 23 (22/35 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 17% άριστες), Νοβάκοβιτς 10 (8/32 επ., 2 μπλοκ), Ντρόζντ 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ριάλα 3 (3/7 επ.), Νογκουέρας, Κωνσταντίνου 16 (13/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 26% άριστες) / Κούτα (λ, 23% υπ. – 17% άριστες), Χριστοφόρου (λ), Μουντρίτσκαγια 1 (1/5 επ.), Χαραλαμπίδου, Μέγκαν 1 (1 μπλοκ), Λεωνίδου, Ζεμπίλα.

ΠΑΟΚ (Ντάρκο Ζάκοτς): Πολυνοπούλου 8 (6/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ηλιοπούλου, Τσούμπα 37 (34/69 επ., 3 μπλοκ), Μιλάνοβα 15 (10/29 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 56% υπ. – 46% άριστες), Τσιόγκα 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Γουίλιαμς 3 (3/10 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 93% υπ. – 68% άριστες), Τερζόγλου 16 (10/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Βίγκαρς, Κλέπκου, Κυπαρίσση 6 (5/15 επ., 1 άσσος, 64% υπ. – 29% άριστες).