Να λέμε την αλήθεια. Δεν περιμέναμε να πάρει κάτι η Εθνική Κύπρου απέναντι από την Ισπανία, καθώς η διαφορά επιπέδου είναι τεράστια. Περιμέναμε να έχουμε μια αξιοπρεπή παρουσία και ένα…τιμητικό αποτέλεσμα, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε σε άλλη μια κακή βραδιά της Εθνικής μας σκορπώντας ξανά την απογοήτευση η οποία συνοδεύτηκε με βαριά ήττα. Οι Ισπανοί επικράτησαν του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με 6-0 και έδειξαν την ποιότητα που διαθέτουν αλλά και την τεράστια διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες.
To σκορ άνοιξε ο Γκάβι στο 18’ έπειτα από σέντρα του Νίκο Γουΐλιαμς, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ετοίμασε και το 2-0 που πέτυχε ο Μερίνο με κεφαλιά στο 33’. Ο Μοράτα στο 39’ είδε ορθά το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ.
Στο 70’ ο Χοσελού έγραψε το 3-0, ενώ τρία λεπτά μετά, στο 73’ ο Φεράν Τόρες σκόραρε για το 4-0. Το 5-0 διαμόρφωσε ο Μπαένα στο 77’ και ο Φεράν Τόρες στο 83’ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έγραψε το τελικό 6-0.

Ισπανία (Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ, Λαπόρτ, Γκαγιά (61′ Μπαλντέ), Ρόδρι, Γκάβι (76′ Μπαένα), Μερίνο, Γιαμάλ (61′ Φ. Τόρες), Ν. Γουίλιαμς (46′ Πίνο), Μοράτα (46′ Χοσελού).
Στον πάγκο: Κέπα, Ράγια, Αθπιλικουέτα, Π. Τόρες, Φ. Ρουΐθ, Α. Ρουΐθ, Ζουμπιμέντι.

Κύπρος (Κετσπάγια): Μολ, Καρώ Γκόγκιτς, Λαΐφης, Ανδρέου (90+1′ Φιλιώτης), Κορέια, Χάμπος (46 Ιωάννου), Κούσουλος (55′ Τζιωνής), Χαραλάμπους (62′ Πηλέας), Κάστανος, Πιέρος (62′ Πίττας).
Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Ηλία, Χριστοφή, Κακουλλής, Λοΐζου.

ΣΚΟΡΕΡ: Γκάβι (18′), Μερίνο (33′), Χοσελού (70′), Φεράν Τόρες (73′, 86′), Μπαένα (77′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πίνο / Κάστανος
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 17.311

Διαιτητής: Simone Sozza (Ιταλία)
Βοηθοί: Alberto Tegoni, Marco Bresmes (Ιταλία)
Τέταρτος: Livio Marinelli (Ιταλία)
VAR: Maurizio Mariani (Ιταλία)
AVAR: Daniele Doveri (Ιταλία)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
6′ Κεφαλιά του Μερίνο, δεν ανησυχεί τον Μολ.
8′ Απευθείας εκτέλεσε κόρνερ του Γουίλιαμς, ο Μολ διώχνει.
11′ Σέντρα του Γιαμάλ, ο Μοράτα για λίγο δεν βρήκε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι.
16′ Σουτ του Λε Νορμάντ, η μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία.
18′ ΓΚΟΛ 1-0. Ωραία συνεργασία των γηπεδούχων, ο Γουίλιαμς γύρισε στον Γκάβι που με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

20′ Κεφαλιά του Λαπόρτ μόλις άουτ.
27′ Σέντρα του Γκαγιά για τον Μοράτα που έκανε την κεφαλιά αλλά πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μολ.
28′ Νέα απειλή με Μοράτα. Το σουτ του έφυγε έξω.
29′ Τεράστια απόκρουση του Μολ σε τετ α τετ με τον Γουίλιαμς.
33′ ΓΚΟΛ 2-0. Νέα ασίστ του Γουίλιαμς, που βρήκε τον Μερίνο ο οποίος με κεφαλιά έδωσε…αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

36′ Καταπληκτική ατομική ενέργεια του Γιαμάλ που πήγε από δύσκολη γωνία να νικήσει τον Μολ, όμως ο κήπερ της Εθνικής μας απέκρουσε σε κόρνερ.
39′ Ο Γιαμάλ έκανε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι αλλά στην επαναφορά ο Μοράτα με προβολή την έστειλε στα δίκτυα, ωστόσο το γκολ του ορθά δεν μέτρησε γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2′ Κίτρινη στον Κάστανο.

Πίνο και Χοσελού στη θέση των Γουίλιαμς και Μοράτα.
Ιωάννου μέσα, Χάμπος Κυριάκου έξω.
55′ Τζιωνής αντί Κούσουλου.
61′ Μπαλντέ και Φ. Τόρες μέσα, Γκαγιά και Γιαμάλ έξω.
62′ Πίττας και Πηλέας εντός, Πιέρος και Χαραλάμπους εκτός.
63′ Πλασέ του Χοσελού μόλις έξω, αλλά η φάση είναι ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ.
67′ Κεφαλιά του Φεράν Τόρρες, πάνω από τα δοκάρια.
69′ Kίτρινη στον Πίνο.
70′ ΓΚΟΛ 3-0. Μπαλιά ακριβείας από τον Καρβαχάλ στον συμπαίκτη του στη Ρεάλ Μαδρίτης, Χοσελού που με κεφαλιά χρίστηκε σκόρερ.

72′ Σουτ του Τζιωνή, μπλοκάρει ο Σιμόν.
73′ ΓΚΟΛ 4-0. Ο Καρβαχάλ έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Τόρες ο οποίος με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

76′ Μπαένα στη θέση του Γκάβι.
77′ ΓΚΟΛ 5-0. Ο Μπαένα με σουτ, έπειτα από ασίστ-τακουνάκι του Χοσελού, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

83′ ΓΚΟΛ 6-0. Δεύτερο προσωπικό γκολ για τον Τόρες.

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Φιλιώτης στη θέση του Ανδρέου.