Η ΑΕΚ επικράτησε του Οθέλλου στην «Αρένα» με 3-2 κατακτώντας τη 2η σερί νίκη της, σε ένα γεμάτο παιχνίδι με πέντε γκολ, δύο δοκάρια και αρκετές φάσεις. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σολ που πέτυχε δύο τέρματα, άφησε θετικές εντυπώσεις ο Οθέλλος που πίεσε την ΑΕΚ στο τέλος κι έχασε ευκαιρίες για να…κλέψει τον ένα βαθμό! Θα μπορούσε να περάσει ένα πιο άνετο βράδυ η ΑΕΚ, η οποία προβλημάτισε με την απόδοσή της στο β’ ημίχρονο.
Ο Σολ άνοιξε το σκορ στο 11’, με τον Γκαρσία να ισοφαρίζει στο 26’ Ο Τρισκόφσκι στο 38’ και ο Σολ στο 45+5’ έδωσαν…αέρα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ, με τον Οθέλλο να μειώνει στο 59’ με τον Σενγκαρέ με τη…βοήθεια του VAR, καθώς το γκολ είχε (κακώς) ακυρωθεί ως οφσάιντ. Η ΑΕΚ είχε δοκάρια με τους Μιλίτσεβιτς στο 48’ και Γκιούρτσο στο 90+4΄, με τον Οθέλλο να χάνει ευκαιρίες στις καθυστερήσεις με Λιμπόμπε και Ουεσλάτι, με τον Πίριτς να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις.

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκαρσία (73′ Γκαλιόλο), Σάντσες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Λέδες (86′ Καπτούμ), Πονς, Σάντος (63′ Γκιούρτσο), Φαράζ (86′ Ντιούνκου), Τρισκόφσκι (63′ Ντίμερς), Σολ.
Στον πάγκο: Τούμπας, Ερερίν, Κάσας, Γκαλιόλο, Ντιούνκου, Λόπες, Γκιούρτσο, Γκάμα, Καπτούμ, Μάμας, Ντίμερς, Κατελάρης.
ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (79′ Ποπέσκου), Ντε Ολιβέιρα (69′ Ουεσλάτι), Σενγκαρέ (86′ Λιμπόμπε), Λ. Γκαρσία, Γιάσο (46′ Κορίνους), Εντιαγέ, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια.
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κυριάκου, Λιμπόμπε, Ποπέσκου, Κατσιάτη, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Μιτόσης, Ουεσλάτι, Βενιζέλου, Ιωάννου, Κορίνους.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8’ Κεφαλιά του Μπραμπίγια, κόντραρε η μπάλα, κόρνερ.
9’ Πρώτη καλή φάση στο ματς. Ο Φαράζ γύρισε στον Πονς στην περιοχή, ο οποίος πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα έξω.
11’ 1-0: Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ με πλασέ του Σολ στην περιοχή!
22′ Κίτρινη στον Γιάσο.
25’ Ωραία ενέργεια του Φαράζ, έκανε το πλασέ, μόλις έξω!
26’ 1-1: Σουτ του Μπραμπίγια, ασταθής απόκρουση του Πίριτς και ο Γκαρσία από κοντά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
29’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Σάντος από καλή θέση, απέκρουσε ο Ταουντούλ.
38’ 2-1: Με δυνατό πλασέ στην περιοχή ο Τρισκόφσκι δίνει ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ!
45’ Σουτ του Χριστοδούλου, απέκρουσε ο Πίριτς.
45+5’ 3-1: Ο Σολ…χτυπάει και πάλι, καθώς με πλασέ στην περιοχή μετά από κόρνερ του Λέδες, σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ!

46’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Κορίνους αντί του Γιάσο.
46’ Ο Σανγκαρέ σκοράρει με πλασέ, αλλά το γκολ του ακυρώνεται ως οφσάιντ. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Επικυρώνεται η απόφαση του βοηθού.
48’ Δυνατό μακρινό σουτ του Μιλίτσεβιτς, δοκάρι κι έξω!
59’ 3-2: O Οθέλλος σκοράρει ξανά με τον Σανγκαρέ, πάλι όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Εξετάστηκε η φάση από το VAR, ακυρώθηκε η απόφαση του βοηθού, μετράει σωστά το γκολ αφού ο παίκτης καλύπτεται καθαρά.
63’ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Ντίμερς και Γκιούρτσο αντί Τρισκόφσκι-Σάντος. Ντεμπούτο για τον Ολλανδό.
69′ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ουεσλάτι αντί Ολιβέιρα.
73’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκαλιόλο που κάνει κι αυτός ντεμπούτο αντί του Γκαρσία.
79’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Ποπέσκου αντί του Ναρντίνι.
86’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Λιμπόμπε στη θέση του Σενγκαρέ.
86’ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Καπτούμ-Ντιούνκου αντί Λέδες-Φαράζ. Ντεμπούτο και για Ντιούνκου.
90+2′ Κίτρινη στον Πονς.
90+4′ Κίτρινη στον Ουεσλάτι.
90+4′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, δοκάρι κι έξω!
90+5’ Ευκαιρία για τον Οθέλλο! Διαγώνιο σουτ του Λιμπόμπε, έδιωξε ξανά σε κόρνερ ο Πίριτς!
90+6’ Νέα φάση για τον Οθέλλο! Μεγάλη απόκρουση του Πίριτς στην κεφαλιά του Κορίνους!