Η Ντόρτμουντ σκόνταψε στο τοπικό ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, αφού έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Μπόχουμ για τη 2η αγωνιστική της Bundesliga.
Η Μπόχουμ φρόντισε από το 13′ ώστε η Μπορούσια να βρεθεί σε 129ο διαδοχικό αγώνα με γκολ και να κατέρριψει το ρεκόρ στην κατηγορία που κρατούσε η Σάλκε από το 1975. Ο Κέβιν Στέγκερ άνοιξε το σκορ σε ένα 1ο μέρος όπου οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι κι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ. Στο 2ο μέρος η Μπορούσια βελτίωσε την εικόνα της, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Μάλεν στο 56′, όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, παρότι έχασε κι αυτή ευκαιρίες.

Με τα πρώτα γκολ της στην Bundesliga, η Χάιντενχαϊμ έφτασε κοντά στην ιστορική πρώτη νίκη της στην κατηγορία, αλλά δεν τα κατάφερε. Η Χόφενχαϊμ επέστρεψε από δύο γκολ πίσω και έκανε σπουδαία ανατροπή, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης με 3-2. Ο ηγέτης του κέντρου των “νεοφώτιστων”, Γιαν Νίκλας Μπέστε, είχε την ευκαιρία να πετύχει το πρώτο τέρμα στο 16′, όμως απέτυχε σε πέναλτι. Δέκα λεπτά αργότερα τα πήγε καλύτερα κι έμεινε μια για πάντα στην ιστορία του συλλόγου.
Το γκολ του Μάρβιν Πίρινγκερ στο 2ο μέρος έμοιαζε να “κλειδώνει” τη νίκη για την ομάδα του Φρανκ Σμιτ, όμως δύο γκολ των Μαξιμίλιαν Μπάιερ και Πάβελ Καντεράμπεκ σε τρία λεπτά έφεραν τα πάνω κάτι κι οδήγησαν στο συγκλονιστικό φινάλε. Η Χόφενχαϊμ κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Αντρέι Κράμαριτς, όμως επαναλήφθηκε επειδή εκτελέστηκε πριν σφυρίξει ο διαιτητής. Ο Κροάτης επιθετικός σκόραρε με τη δεύτερη προσπάθεια, όμως οι γηπεδούχοι είχαν μια τελευταία ευκαιρία για τον πρώτο βαθμός τους στην κατηγορία, όμως την έχασαν με τη Χόφενχαϊμ να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Λειψία – Στουτγκάρδη 5-1 (51′ Χένριχς, 63′ Όλμο, 66′ Οπέντα, 74′ Καμπλ, 76′ Σίμονς / 35′ Γκιρασί)
  • Χάιντενχαϊμ – Χόφενχαϊμ 2-2 (26′ Μπέστε, 58′ Πίρινγκερ / 77′ Μπάιερ, 80′ Καντεράμπεκ)
  • Κολωνία – Βόλφσμπουργκ 1-2 (55′ Βάλντσμιτ / 62′, 72′ Βιντ)
  • Ντάρμστατ – Ουνιόν 1-4 (24′ Μέλεμ / 4′, 34′ Γκόζενς, 39′ Μπέρενς, 65′ Ντοέκι)
  • Μπόχουμ – Ντόρτμουντ 1-1 (13′ Στέγκεν / 56′ Μάλεν)
  • Φράιμπουργκ – Βέρντερ 1-0 (90+6′ Φίλιπ)
  • 26/08 19:30 Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν
  • 27/08 16:30 Μάιντς – Άιντραχτ
  • 27/08 18:30 Μπάγερν – Άουγκσμπουργκ