Με ήττα άρχισε τα φιλικά στην Αυστρία ο Άρης. Οι πρωταθλητές μας ηττήθηκαν από την Στουρμ Γκρατς με 2-0 πληρώνοντας ουσιαστικά δύο ατομικά λάθη στην άμυνα. Η ομάδα του Σπιλέφσκι μπήκε καλύτερα στον αγώνα χάνοντας και την πρώτη φάση με τον νεοφερμένο Μοντόρ, ενώ λίγο αργότερα ο Γκομίς πήγε να τα κάνει όλα μόνος χάνοντας στο τέλος την μπάλα. Λίγο αργότερα και αφού ο Άρης έχασε μέτρα στο γήπεδο η Στουρμ Γκρατς κέρδισε πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Γιαγκό στον Τεσέιρα .Σκόρερ ο Βλοντάρτσικ για την τυπικά γηπεδούχο ομάδα που κατάφερε να σκοράρει ξανά στο τέλος του ημιχρόνου με τονΜπένινγκ  έπειτα από λάθος του Μουσούντ. Στην επανάληψη και παρά τις πολλές αλλαγές δεν άλλαξαν τα πράγματα παρά την πίεση. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Άρη στα φιλικά προετοιμασίας. Καλός ο Μοντόρ κυρίως στο πρώτο μέρος για τους πρωταθλητές.

Άρης (Σπιλέφκσι): Βανά (Σωφρονίου 46’/Χρυσοστόμου 80′), Μπαμπίκα (Δημητρίου 73′), Μπρόρσον (Μεντιούμπ 46′), Μπένγκτσον (Σπόλιαριτς 46′), Καζού (Ουρόσεβιτς 46′), Γκομίς (Στεπίνσκι 46′), Μοντνόρ (Μαγιαμπέλα 46′), Μουσούντα, Στρούσκι (Μπράουν 46′), Ζόκε (Κορομά 69′), Γιαγκό (Γιαντάλ 46′)