Με τρομερή ένταση στην άμυνα και αποφασιστικότητα στην τελευταία περίοδο, η Εθνική Νέων Ανδρών γύρισε από το -12 του 30ού λεπτού, έστειλε τον μικρό τελικό με το Βέλγιο στην παράταση και, εν τέλει, πήρε τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο (68-64). Μία νίκη που της έδωσε το χάλκινο μετάλλιο, γεγονός που σημαίνει πως η Ελλάδα επέστρεψε σε βάθρο μεγάλης διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από έξι χρόνια -σε όλες τις ηλικίες, σε όλες τις διοργανώσεις.
Για τρεις περιόδους, οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου δεν μπορούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό και να πάρουν το προβάδισμα. Κυρίως γιατί ήταν νευρικοί στην επίθεση και πετούσαν στα σκουπίδια τους αιφνιδιασμούς, που έβγαζαν. Στην τελική ευθεία όμως, όλα άλλαξαν. Με σπουδαία άμυνα και απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ, η Ελλάδα μείωσε τη διαφορά και έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία με σουτ του Νάσου Μπαζίνα στα 49.3” για το τέλος. Η επόμενη άμυνα βγήκε, η τελευταία κατοχή του σαρανταλέπτου ανήκε στην Ελλάδα, αλλά το περιφερειακό σουτ του Γιάννη Μερμίγκη κατέληξε στο σίδερο.
Όπως και να έχει όμως, η ψυχολογία βρισκόταν πλέον στην ελληνική πλευρά. Με την άμυνα να παραμένει το μεγάλο όπλο και ψυχραιμία τις κρίσιμες στιγμές, η Εθνική Νέων Ανδρών πήρε τη νίκη και μαζί το χάλκινο μετάλλιο στα “Δύο Αοράκια”!
Ο Λευτέρης Μαντζούκας (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Βαγγέλης Ζούγρης (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ) έκαναν ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ στη διοργάνωση, με τον Νάσο Μπαζίνα (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) να είναι καθοριστικός στο φινάλε και να οδηγεί τον μικρό τελικό στην παράταση χάρη στο σουτ που έβαλε στα 49.3” για το τέλος. Πολύ καλή εμφάνιση επίσης από τον Νίκο Πλώτα (13 πόντοι), ενώ X-Factor στη διάρκεια της ανατροπής ήταν ο Γιάννης Μερμίγκης, χάρη στις άμυνες που έβγαλε.
Έτσι, η Ελλάδα ανέβηκε στο βάθρο παρά τα 3/18 τρίποντα και τις 12 ασίστ για τα 18 λάθη, ξεπερνώντας κατά πολύ τις προσδοκίες που υπήρχαν γι αυτό το σύνολο. Δείγμα της σπουδαίας δουλειάς που έκαναν ο Κώστας Παπαδόπουλος, οι παίκτες και το επιτελείο του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56κ.α., 68-64.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 10 (5/14 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πλώτας 13, Ζούγρης 16 (7/16 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Χατζής, Μερμίγκης 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νεόφυτος 2, Οικονομόπουλος 9 (2/8 σουτ, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς.

ΒΕΛΓΙΟ (Ίμπενς): Ντε Ρίντερ 15 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Λέντεγκεν 8 (3/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μένες 11 (7 ριμπάουντ), Πιντελόν 6 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πουεντέτ 6 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ντι Μαρία 8 (3/15 σουτ, 5 ασίστ), Γκριμονπρέζ 7 (1), Βερστρέτε 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 23/57 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 13/24 βολές, 56 ριμπάουντ (36 αμυντικά + 20 επιθετικά), 12 ασίστ, 18 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Βελγίου: 16/49 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 8/14 βολές, 47 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 9 μπλοκ.