Το μυαλό όλων στο στρατόπεδο της Γουεστ Χαμ βρίσκετε στον επαναληπτικό με την Αλκμαάρ για μια θέση στον τελικό του conference league έτσι η ήττα από την Μπόρνμουθ ήρθε μάλλον φυσιολογικά. Με αμυντική ολιγωρία της Γουέστ Χαμ στο 20ο λεπτό, ο Εμπουεμό κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ταχύτατη έκφραση επίθεσης από τους παίκτες του Τόμας Φρανκ για το 1-0! Οι «bees» κατάφεραν με το γρήγορο προβάδισμα να ελέγξουν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και να τον φέρουν στα μέτρα τους. Παράλληλα, γνώριζαν πως μονάχα μια φορά έχουν ηττηθεί φέτος σε ματς που έχουν πάρει το προβάδισμα, ενώ, η Γουέστ Χαμ έχει μόνο μια νίκη σε παιχνίδι που είχε δεχθεί εκείνη το πρώτο γκολ. Και αφού οι γηπεδούχοι είχαν την απόλυτη υπεροχή, ήρθε το 2-0 στο 43ο λεπτό με την μακρινή εκτέλεση πλάγιου άουτ να φτάνει στον Μπεν Μι που έσπρωξε την μπάλα προς τον Γουισά κι εκείνος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της Μπρέντφορντ.
Ήταν κάτι σπάνιο για το ματς να βγει στην επίθεση η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες και στο 67ο λεπτό αν και ο Ινγκς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να μειώσει, υπήρχε χέρι του Μουμπάμα στη φάση. Τα «σφυριά» ηττήθηκαν δίχως ν’ ανησυχούν πλέον στα χαμηλά και σε λίγες μέρες διεκδικούν την ιστορική ευκαιρία της παρουσίας τους σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από 47 χρόνια!