Όσο…ζει και νικά ελπίζει! Η ΕΝΠ επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού στο «Τάσος Μάρκου» για την 11η αγωνιστική του β’ γκρουπ, έφτασε στην τρίτη σερί και μείωσε σε απόσταση αναπνοής από τη Δόξα!
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του α’ μέρους και μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ με έναν…κεραυνό του Κατσιάρη στο 40’ για το 1-0, σκορ το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην πρώτη φάση της επανάληψης, οι βυσσινί ευτύχησαν να σκοράρουν εκ νέου με τον Λαμί να δέχεται πανέμορφη κάθετη, να βγαίνει απέναντι από τον Τσαρλς και με ψύχραιμο πλασέ να πετυχαίνει το 2-0 στο 50’. Στο 89’ ο Ντιαβαρά κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε στο 90+1’ για να διαμορφώσει το τελικό 3-0.
Αυτή η νίκη βάζει ξανά την ΕΝΠ στο…κόλπο της παραμονής αφού έφτασε τους 34 βαθμούς, ένα λιγότερο από τη Δόξα (35 βαθμούς), που βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ο Ολυμπιακός παραμένει στους 27.

ΕΝΠ (Σατσιάς): Παναγιώτου, Ντα Σίλβα, Ντρέκσα, Έχμαν, Γεβρέμοβιτς, Κοτσώνης (58′ Λουσέρο), Κατσιάρης (81′ Πολυκάρπου), Κωνσταντίνου, Φερνάντες (58′ Ντιαβαρά), Λαμί (67′ Ρουσιάς), Βουτσένοβιτς (67′ Μέιρα).
Στον πάγκο: Κόστις, Κόρσια, Χριστοφή, Κολώνιας, Μαυρουδής, Σολωμού, Βούκσεβιτς.

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Τσαρλς, Γκόρουμπετς (84′ Μ. Δημητρίου), Λιασίδης, Μουκτάρης, Ιωάννου (42′ Πεχλιβάνης), Νάνι, Χαραλάμπους (84′ Καϊάφας), Γιακουμάκης, Χριστοδούλου (53′ Κορομά), Ενόχ, Ζευκή (53′ Χέντρικς).
Στον πάγκο: Πισίηας, Χριστοφόρου,, Ιωαννίδης, Κοκορίδης, Χ. Δημητρίου.

ΣΚΟΡΕΡ: Κατσιάρης (40′), Λαμί (50), Ντιαβαρά (90+1′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κατσιάρης / Γκόρουμπετς, Χριστοδούλου, Ενόχ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
1′ Ανάποδο του Βουτσένοβιτς, πάνω από τα δοκάρια.
6′ Συρτό σουτ του Φερνάντες, άουτ.
16′ Κίτρινη στον Κατσιάρη.
20′ O Bουτσένοβιτς επιχείρησε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.
30′ Kίτρινη στον Γκόρουμπετς.
38′ Κίτρινη στον Χριστοδούλου.
40′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Κατσιάρης με τρομερό μονοκόμματο σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής, ανοίγει το σκορ.
42′ Ο Πεχλιβάνης στη θέση του Ιωάννου.
45′ Σωτήρια επέμβαση του Παναγιώτου σε κόρνερ, μετά από την προσπάθεια του Ενόχ.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
50′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Λαμί δέχθηκε ωραία κάθετη πάσα, βγήκε απέναντι από τον Τσαρλς και με ψύχραιμο πλασέ έδωσε…αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.
53′ Κορομά και Χέντρικς μέσα, Χριστοδούλου και Ζευκή έξω.
58′ Ντιαβαρά και Λουσέρο εντός, Φερνάντες και Κοτσώνης εκτός.
61′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιακουμάκη, ο Παναγιώτου διώχνει σε κόρνερ.
67′ Μέιρα και Ρουσιάς αντικαθιστούν τους Βουτσένοβιτς και Λαμί.
80′ Σουτ του Χέντρικς, ο Παναγιώτου σε απομάκρυνε σε κόρνερ.
81′ Πολυκάρπου στη θέση του Κατσιάρη.
84′ Καϊάφας και Μ. Δημητρίου εντός, Χαραλάμπους και Γκόρουμπετς εκτός.
89′ Πέναλτι για την ΕΝΠ σε μαρκάρισμα του Πεχλιβάνη στον Ντιαβαρά. Κίτρινη στον παίκτη του Ολυμπιακού
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Ντιαβαρά ευστοχεί.
90+4′ Κίτρινη στον Ενόχ.