Οι «πράσινες» ξεκίνησαν το σετ παίρνοντας από πολύ νωρίς προβάδισμα δύο πόντων (5-7), το οποίο διαχειρίστηκε για λίγο. Ο Ολυμπιακός με την Κούμπουρα στο σερβίς και το σκορ στο 10-11, ανέτρεψε το σκορ παίρνοντας διαφορά δύο πόντων (11-13). Η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι διεύρυνε το προβάδισμα της και έφτασε στο +4 (19-15), ωστόσο οι φιλοξενούμενες βρήκαν απάντηση και έφεραν το σετ στα ίσα (19-19). Οι δύο ομάδες πήγαν στον πόντο, στέλνοντας το σετ στην παράταση. Με το σκορ στο 25-25, ο Παναθηναϊκός έκανε το απαραίτητο σερί και άνοιξε το σκορ στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινες» από την αρχή του πήραν προβάδισμα τέσσερις πόντους (5-9), το οποίο διεύρυναν στη συνέχεια (10-18). Από τη μεριά τους, οι παίκτριες του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και το 2-0 στα σετ ήρθε με σκορ 19-25 για τον Παναθηναϊκό.

Με φόρα από την κατάκτηση του δεύτερου σετ, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά σε θέση οδηγού (7-10), με τον Ολυμπιακό ν’ ανατρέπει το σκορ και να αποκτά τρεις πόντους απόσταση (17-14). Ωστόσο, οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη βρήκαν απάντηση στο προβάδισμα του Ολυμπιακού και πέρασαν μπροστά με σερί 6-0 (17-20). Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν και στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο, με τις πράσινες να χάνουν τέσσερα match points και τον Ολυμπιακό να γλιτώνει την ήττα μετά από παράβαση της Παπαφωτίου στο φιλέ. Με το σκορ στο 27-27, οι γηπεδούχες έκαναν το απαραίτητο σερί για να μειώσουν στα σετ.

Τα σετ: 25-27, 19-25, 29-27, 23-25