Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκομίς στο 32’, ο Άρης έκαμψε την αντίσταση της Ομόνοιας, επικρατώντας με 1-0 στο  «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ του α’ ομίλου και πλέον, περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα ΑπόλλωνΑΠΟΕΛ για να μάθει αν θα στεφθεί αύριο πρωταθλητής ή θα δώσει τελικό-τίτλου στο ΓΣΠ στο φινάλε! Η διαφορά από το ΑΠΟΕΛ αυξήθηκε στο +6 και με νίκη του Απόλλωνα ή ισοπαλία, ο Άρης κατακτά και μαθηματικά το πρωτάθλημα!

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Καζού (80′ Ντελμίρο), Μποακί (46′ Μουσούντα), Μπρόρσον, Γιαγκό, Μπράουν (46′ Στρούσκι), Γιαμπλόνσκι (46′ Σόκε), Μαγιαμπέλα, Μπένγκτσον, Κακόριν, Γκομίς (60′ Στεπίνσκι).
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σοφρωνίου, Γιαντάλ, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Μονέ Πακέ, Στρούσκι, Μουσούντα, Σόκε, Σουμάνσκι.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Κίτσος (46′ Λέζιακς), Λανγκ, Μίλετιτς, Ντίσκερουντ (71′ Σάββα), Χαραλάμπους, Ζαχαρίου (46′ Σράντι), Βενιζέλου, Παπουλής (57′ Μπεσεντίν), Κακουλλής (57′ Κούσουλος).
Στον πάγκο: Παναγή, Γιούστε, Λοΐζου, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Σράντι, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Ανδρέου, Σάββα, Κυριακίδης.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
14’ Πρώτη φάση στο ματς. Ο Γκομίς με πλασέ στην περιοχή έστειλε την μπάλα έξω!
14’ Στον Άρη ζητάνε πέναλτι για χέρι του Μάθιους στην περιοχή, «παίζεται» από ρεφ και VAR…
20’ Σουτ από τον Ζαχαρίου στην περιοχή, άουτ! Πολύ καλή φάση για την Ομόνοια!
24’ Καλό σουτ του Γκομίς, δύσκολα απέκρουσε ο Ουζόχο!
30’ Πέναλτι για τον Άρη! Σε ανατροπή του Γκομίς από τον Μίλετιτς, κίτρινη στον παίκτη της Ομόνοιας! Ελέγχθηκε η φάση κι από το VAR.
32’ 1-0: Ο Γκομίς είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα και δίνει το προβάδισμα στον Άρη!
42’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Μαγιαμπέλα, ο Μπένγκτσον από τη μικρή περιοχή με πλασέ έστειλε την μπάλα έξω!
45+1’ Κίτρινη σε Μπένγκτσον και Μάθιους.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 5-1 (2-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 5-1
ΚΑΤΟΧΗ: 54-45%

46’ Τρεις αλλαγές για τον Άρη. Μουσούντα, Στρούσκι και Σόκε αντί Μποακί, Μπράουν και Γιαμπλόνσκι.
46’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Σράντι και Λέζιακς στη θέση των Ζαχαρίου-Κίτσου.
55’ Σουτ του Κακόριν, μάζεψε ο Ουζόχο.
57’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Κούσουλος και Μπεσεντίν αντί Παπουλή και Κακουλλή.
59’ Σουτ του Ντίσκερουντ στην περιοχή, έξω!
60’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Στεπίνσκι αντί του Γκομίς.
62’ Κεφαλιά του Στεπίνσκι, αποκρούει ο Ουζόχο.
64’ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Σουτ του Χαραλάμπους στην περιοχή, μόλις έξω!
71’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Σάββα αντί του Ντίσκερουντ.
74’ Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια. Σουτ του Κούσουλου, απέκρουσε ο Βανά Άλβες.
78’ Σουτ του Σράντι, απέκρουσε ο Βανά!
80’ Αλλαγή για τον Άρη. Ντελμίρο αντί Καζού.
90+3’ Κίτρινη στον Λανγκ.