Με δεύτερη νίκη επί της ΕΘΑ η Πετρολίνα ΑΕΚ προκρίθηκε στην τετράδα της ΟΠΑΠ Basket League. Στον σημερινό αγώνα στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία οι κιτρινοπράσινοι επικράτησαν με 76-47. Θυμίζουμε ότι στον πρώτο αγώνα είχαν επικρατήσει με 90-39. Koρυφαίος για τους νικητές στον σημερινό αγώνα ο Taveion Marquice Hollingsworth με 22 πόντους, 1 τρίποντο και 3 ριμπάουντ.

Η ομάδα της Λάρνακας έβαλε τις βάσεις από νωρίς για το ροζ φύλλο κάνοντας ξεκίνημα με δυο πόντους του Hunt και τρεις του Hollingsworth στα πρώτα δύο λεπτά (0-5), ενώ στο 7′ με το τρίποντο του Παντελή η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (7-18). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που έκλεισε με λέι απ του Κωνσταντίνου για την ΕΘΑ, ήταν μπροστά με 12 πόντους (12-24).

Στο 23′ με τη βολή του Gresham το σκορ ήταν διπλάσιο (15-30), ενώ ανέβηκε στους 24 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με τις δυο βολές του Hollingsworth (22-46).

To ροζ φύλλο για τους Λαρνακείς σφραγίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Έγκωμης μείωσε κατά τέσσερις πόντους (18 έναντι 14) στο τρίτο δεκάλεπτο (40-60), για να διευρύνουν οι φιλοξενούμενοι την υπέρ τους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (47-76), πετυχαίνοντας 16 πόντους έναντι επτά των γηπεδούχων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 22-46, 40-60, 47-76

ΕΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης): Κωνσταντίνου 7 (1), Χριστοδουλίδης 2, Ορφανός 7 (1), Νεοφύτου 14 (1), Κυριακίδης 17 (5), Μαμαλίγκας,  Γεωργίου, Gorman, Μαυρομιχάλης, Χριστόφορου, Μάτσης

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 22 (1), Βrown 16, Σιζόπουλος, Hunt 4, Μαντοβάνης, Χριστοδούλου 6, Γεωργίου 8 (2), Στυλιανού, Μανωλόπουλος 3 (1), Κορωνίδης, Παντελή 6 (2), Gresham 11