Η Μαρσέιγ έκανε επίδειξη δύναμης με αντίπαλο την Τρουά και επικράτησε με 3-1 για την 31η αγωνιστική της Ligue 1, χάρη σε δυο γκολ του Βιτίνια.
Ο Βραζιλιάνος επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα, με τους Μασσαλούς να έχουν το πάνω χέρι και να μην ανησυχούν σε κανένα σημείο. Πριν από το τέλος του 1ου μέρους το συγκρότημα του Ιγκόρ Τούντορ είχε 15 τελικές κι ένα γκολ ακόμα από τον Τζενγκίζ Ουντέρ.
Στο 2ο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, βρήκαν νέο γκολ με τον Βιτίνια και το μόνο που υπέστησαν ήταν η τυπική μείωση του σκορ απότον Μαμά Μπαλντέ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Μαρσέιγ: Λόπεθ, Εμπεμπά, Ζιγκό, Κολάσινατς (76′ Μπαγί), Καμπορέ, Ρονζιέ (αρχ.), Βερτού, Κλος, Ουντέρ (81′ Παγέτ), Σάντσες (76′ Μαλινόφσκι), Βιτίνια

Τρουά: καγιόν, Τ. Μπαλντέ, Πάλμερ-Μπράουν, Ραμί (αρχ.) (69′ Ζουκρού). Σαλμιέ (46′ Πορόσο), Λαρουσί, Κουαμέ, Αγκουμέ (77′ Ρεν-Αντελαϊντ), Λόπες  (70′ Γιούγκμπο), Οντομπέρ (70′ Παλαβέρσα), Μ. Μπαλντέ

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής
Τουλούζ – Λιόν 1-2 (37′ Αμπουκάλ – 34′ πεν. Λακαζέτ, 88′ αυτ. Κόστα)
Ρεν – Ρεμς 3-0 (9′, 19′ Ντοκού, 68′ Τεάτ)
Παρί – Λανς 3-1 (31′ Εμπαπέ, 37′ Βιτίνια, 40′ Μέσι – 60′ πεν. Φρανκόφσκι)
Λιλ – Μονπελιέ 2-1 (70′ Ντέιβιντ, 72′ Καμπελά / 24′ Σιλά)
Οσέρ – Ναντ 2-1 (5′ πέν. Ζουμπάλ, 43′ Ντα Κόστα / 55′ Μοχαμέντ)
Κλερμόν – Ανζέ 2-1 (33′ πέν. Κιεΐ, 39′ πέν. Τσαμ / 28′ Ινού)
Στρασμπούρ – Αζαξιό 3-1 (26′ πέν. Γκαμεϊρό, 71′ Ντιαρά, 89′ Σουζούκι / 76′ Μπαρετό)
Μπρεστ – Νις 1-0 (12′ Λε Ντουαρόν)
Μονακό – Λοριάν 3-1 (14′ Ντιατά, 27′ Γκολοβίν, 55′ Φόλαντ / 86′ πέν. Κονέ)
Μαρσέιγ – Τρουά 3-1 (2′, 64′ Βιτίνια, 40′ Ουντέρ / 90+1′ Μπαλντέ)