Με δύο γκολ σπάνιας ομορφιάς ένα σε κάθε ημίχρονο από Μπέγκτσον και Μπαμπίγκα ήταν αρκετά για να χαρίσουν στον Άρη την μεγάλη νίκη επί της Ομόνοιας με 3-0 (το τρίτο ο Μπράουν) και φυσικά να τον ανεβάσουν μόνο πρώτο στην κορυφή τής βαθμολογίας. Οι πράσινοι της Ομόνοιας ήταν που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έψαξαν το πρώτο γκολ ωστόσο κόντρα στην ροή του αγώνα ο Άρης ευτύχισε να σκοράρει με τον έπειτα από σέντρα του Γκομίς. Ίσως το καλύτερο τέρμα της σεζόν.
Παρά τις αλλαγές της Ομόνοια ο Άρης ήταν η ομάδα που έψαξε επίμονα ένα δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όπου είχε και δοκάρι με τον Κακόριν έπειτα από ένα ακόμα γυριστό σουτ. Η υπεροχή των πράσινων της Λεμεσού απέφερε καρπούς στο 79 με νέα γκολάρα αυτή την φορά από τον Μπαμπίγκα ενώ 2 λεπτά αργότερα ο Μπράουν διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Η Ομόνοια ήταν φανερό ότι είχε περισσότερο το μυαλό της στον επαναληπτικό του Κυπέλλου με την Πάφο με φόντο μία θέση στον τελικό και όχι στο σημερινό παιχνίδι. Στην κορυφή της βαθμολογίας ο Άρης με 63 στην 6η θέση η Ομόνοια με 45!
Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Λέζιακς (46΄ Γιούστε) , Λοίζου (68΄Κακουλλής) , Κίτσος, Καρίμ (75′ Σράντι), Μπασιρού (68΄Κασάμα) , Ζαχαρίου (46΄ Παπουλής), Λανγκ, Μπεσεντίν, Μιξ, Μίλετιτς
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κούσουλος, Βενιζέλου, Σάββα, Κυριακίδης

Άρης (Σπιλέφσκι):Bανά, Πηλέας, Μποακί, Μπέγκτσον (74′ Μαγιαμπέλα), Γκομίς (58′ Μπράουν), Γιαγκό, Στρούσκι, Μπρόρσον, Ζόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν.
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Πακέ, Μουσούντα, Γιαμπλόνσκι.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
Έναρξη αγώνα!
5′ Τεράστια φάση για την Ομόνοια με τον Ζαχαρίου από κοντά να στέλνει την μπάλα έξω!
7΄Σούτ από τον Μπέγκτσον εύκολα ο Φαμπιάνο
14΄Πρώτη κάρτα στον αγώνα για τον Μποακί
27΄Απίστευτο γκολ από τον Μπέγκτσον με γυριστό και 1-0 ο Άρης
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
46΄ Ο Παπουλής αντί του Ζαχαρίου, ο Γιούστε αντί του Λέτσιακς. Ο Μίλετιτς πάει στο δεξί άκρο της άμυνας
47′ Πρώτη φάση στην επανάληψη με το σουτ του Καρίμ να καταλήγει στην αγκαλιά του Βανά
48′ Δοκάρι για τον Άρη με τον Κακόριν έπειτα από νέο γυριστό σουτ
56΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, δεν βρήκε στόχο από κοντά ο Μπαμπίκα
58΄Μπράουν στην θέση του Γκομίς
65΄Ένα σου από τον Πηλέα στην αγκαλιά του Φαμπιάνο
66΄Κίτρινη κάρτα για τον Μιξ
68΄Έξω οι Λοίζου και Μπασιρού…Μέσα οι Κασάμα και Κακουλλής
74′ Έξω ο σκόρερ Μπέγκτσον μέσα ο Μαγιαμπέλα
75΄ Σράντι αντί του Ανσαριφάρντ
76΄Μπαμπικα ένα σουτ χωρίς τύχη.
79′ Νέο φοβερό γκολ για τον Άρη με τον Μπαμπίγκα και 2-0 με νέο γυριστό σουτ
81′ Νέο γκολ για τον Άρη με τον Μπράουν και 3-0