Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμπντουραχίμι ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ από τα τρία, τον Τάνοκοβιτς και τον Κανέ να χρίζονται σκόρερ στο δεύτερο ημίχρονο,  η Πάφος FC επιβλήθηκε με 4-0 της ΑΕΚ στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 4η αγωνιστική. Η ομάδα του Μίτσελ Σαλγκάδο μείωσε τη διαφορά της στους τρεις βαθμούς από αυτή του Χοσέ Λουΐς Όλτρα.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν μόλις στο 9ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα ο Βαλακάρι βρήκε με πανέμορφη κάθετη πάσα τον Αμπντουραχίμι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με σουτ άνοιξε τοι σκορ (1-0). Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 23’ με ένα… απλό πλασέ έγραψε το 2-0, αφού πρώτα ο Μιλίτσεβιτς έκανε τραγικό λάθος, ο Ζάιρο έκλεψε, βγήκε απέναντι από τον Πίριτς και έδωσε στον Αμπντουραχίμι την κατάλληλη στιγμή. Οι φιλοξενούμενοι στο 37’ μπορούσαν να μειώσουν, όμως το σουτ του Γκαρσία σταμάτησε στο δοκάρι του Ίβουσιτς.
Δύο λεπτά πριν το τέλος, στο 88’ ο Τάνκοβιτς έγραψε το 3-0, ενώ ο Κανέ στο 90+2’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0, κλειδώνοντας τη νίκη και δίνοντας στην Πάφος FC τους τρεις βαθμούς που ανεβαίνει στους 55 και την 4η θέση, μειώνοντας στους τρεις τη διαφορά από την 3η ΑΕΚ που έχει 58 βαθμούς.

Πάφος FC (Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Δημητρίου, Παλάσιος, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Χότσκο, Κανέ, Βαλακάρι (59′ Ντράγκομιρ), Αμντουραχίμι (59′ Τάνκοβιτς), Ζάιρο (89′ Πελάτζιο).
Στον πάγκο: Άντος, Μαΐχροβιτς, Μπεντανκόρ, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμ, Μπρούνο, Ταβάρες.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (63′ Νίκολιτς), Τόμοβιτς (86′ Μάμας), Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Λέδες, Πονς (86′ Σανχούρχο), Φαράζ, Γκιούρτσο (63′ Ναούμ), Γκρόμοφ (76′ Γιάκολις), Τρισκόφσκι.
Στον πάγκο: Γκόρντις, Τούμπας, Μικέλ, Λόπες, Χριστοφόρου, Ανδρέου.

ΣΚΟΡΕΡ: Αμπντυραχίμι (9′, 23′), Τάνκοβιτς (88′), Κανέ 90+2′ / – .

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
6′ Σουτ του Αμπντουραχίμι, κανένα πρόβλημα για τον Πίριτς.
9′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Αμπντουραχίμι δέχθηκε ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνας από τον Βαλακάρι, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

18′ Συρτό σουτ του Φαράζ, εκτός στόχου.
19′ Ο Αμπντουραχίμι έπεσε στην περιοχή, ζήτησε πέναλτι, αλλά σωστά ο Ιταλός διαιτητής έδωσε φάουλ για θέατρο.
23′ ΓΚΟΛ 2-0. Τραγικό λάθος του Μιλίτσεβιτς, ο Ζάιρο έκλεψε και έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Αμπντουραχίμι που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα!

33′ Κίτρινη στον Τόμοβιτς.
37′ Δοκάρι για την ΑΕΚ σε σουτ του Γκαρσία.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ η Πάφος FC που είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Η ΑΕΚ για να διεκδικήσει πράγματα πρέπει να εμφανιστεί πολύ βελτιωμένη στην επανάληψη.

48′ Επικίνδυνη σέντρα του Φαράζ, διώχνει ο Ίβουσιτς.
56′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκρόμοφ πήγε να σκοράρει εντυπωσιακά με ανάποδο ψαλίδι, η μπάλα ωστόσο πέρασε λίγο έξω.
58′ Κίτρινη στον Ίβουσιτς.
59′ Ντράγκομιρ και Τάνκοβιτς μέσα, Βαλακάρι και Αμπντουραχίμι έξω.
63′ Ναούμ και Νίκολιτς αντί των Γκιούρτσο και Κάσας.
65′ Κίτρινη στον Κβίντα.
71′ Ο Ίβουσιτς είχε την απάντηση σε σουτ του Τρισκόφσκι, αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ.
76′ Ο Γκρόμοφ αφήνει τη θέση του στον Γιάκολις.
86′ Μάμας και Σανχούρχο εντός, Τόμοβιτς και Πονς εκτός.
88′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Τάνκοβιτς χρίζεται σκόρερ με δυνατό σουτ!

89′ Ο Πελάτζιο στη θέση του Ζάιρο.
90+2′ ΓΚΟΛ 4-0. Ο Κανέ διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.