Με μια απίστευτη γκολάρα του Χάμπου Κυριάκου ο Απόλλωνας πανηγύρισε στο μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ, την πλησίασε στους 5 βαθμούς και είναι ζωντανός για την 3η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Οι γαλάζιοι επικράτησαν 1-0  χάρη στην επινόηση του αρχηγού τους στο 49ο λεπτό που εξελίχθηκε σε αν από τα καλύτερα γκολ της φετινής σεζόν.
Από την άλλη η ΑΕΚ, έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή και έχασε εκ νέου έδαφος στην μάχη για κατάκτηση του τίτλου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Φιλιώτης, Κολ, Χάμπος (78′ Μαυρίας), Ντόνιο (65΄ Σαχάρ), Βα, Ουάρντα, Πίττας (89′ Σπόλιαριτς)
Στον πάγκο: Πεισότο, Δημητρίου, Ίλιεφ, Χουσαίν, Σπόλιαριτς, Ντιγκινί, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Κονδύλης, Χέντι, Ζράντι

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες (85′ Μάμας), Τρισκόφσκι, Φαράζ (64′ Ναούμ), Λόπες (75′ Νίκολιτς), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες (85′ Γιάκολις), Πονς, Γκιούρτσο (75′ Γκρόμοφ)
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Γκρόμοφ, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Γιάκολις, Μάμας, Νίκολιτς

Έναρξη αγώνα…
2′ Προσπάθησε να μπει στην φάση ο Ουάρντα αλλά έδιωξαν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί της ΑΕΚ.
3′ Η ΑΕΚ βγήκε επικίνδυνα μπροστά, ο Γκαρσία έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά έδιωξε ο Πεϊμπέρνς.
11′ Καλή φάση για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας βρήκε χώρο, έπιασε το σουτ αλλά ο Πίριτς ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
16′ Απειλεί η ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι δεν κατάφερε να κατεβάσει την μπάλα στην μπαλιά του Λέδες και τον πρόλαβε ο Γιοβάνοβιτς.
17′ Καλή φάση για τον Απόλλωνα. Ο Βα έκανε την συρτή μπαλιά, ο Πίττας πρόλαβε να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
19′ Καλή φάση για την ΑΕΚ. Ο Λόπες δοκίμασε το σουτ αλλά ο Γιοβάνοβιτς έλεγχε την φάση και απέκρουσε την μπάλα.
19′ Καλό σουτ του Γκιούρτσο, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
34′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκαρσία κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.
38′ Επικίνδυνη συρτή σέντρα του Εκπολό, έδιωξαν οι αμυντικοί σε κόρνερ.
39′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ουλαρντα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πεϊμπέρς γύρισε και ο Βα από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
41′ Απαντά η ΑΕΚ. Λάθος διώξιμο από την άμυνα του Απόλλωνα, ο Μιλίτσεβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
43′ Καλό σουτ του Ουάρντα, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
49′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Χάμπος βρήκε χώρο, από τα 30 μέτρα εξαπέλυσε έναν κεραυνό και κάρφωσε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Πίριτς.
64′
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Νοαύμ έξω ο Φαράζ.
65′
Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Σαχάρ, έξω ο Ντόνιο.
71′ Κεφαλιά του Γκαρσία έξω.
75′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω Γκιούρτσο και Λόπες, μέσα Γκρόμοφ και Νίκολιτς.
76′ Δυνατό φάουλ του Λέδες στον Ουάρντα. Ζήτησαν δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή  από την πλευρά του Απόλλωνα.
78′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Μαυρίας έξω ο Χάμπος.
86′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γιοβάνοβιτς πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση.
88′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας άδειασε τον Μιλίτσεβιτς, έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
90+8′ Σουτ του Πονς από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.