Επιστροφή στις νίκες, επιστροφή στο κόλπο του τίτλου για την ΑΕΚ! Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 3-0 της Ομόνοιας στην «Αρένα» και μείωσε τη διαφορά της στον ένα βαθμό από το ΑΠΟΕΛ και στους δύο από τον Άρη.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και σ’ ένα τετράλεπτο είχαν δύο ευκαιρίες με τον Σράντι, αλλά… μέχρι εκεί. Μετά οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία και βρήκαν δύο φορές τον στόχο ενώ το VAR τους ακυρώθηκε σωστά για χέρι.
Το σκορ (1-0) άνοιξε ο Γκιούρτσο στο 9’ με διαγώνιο πλασέ στην κίνηση μετά από σέντρα του Ροσάλες. Στο 27’ ο Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ορθά για χέρι στην προσπάθεια του Ισπανού. Και αφού ο Γκαρσία… προειδοποίησε, όμως οι πράσινοι δεν… πήραν το μάθημα τους, ήρθε ο Φαράζ στο 34’ με κοντινή προβολή να γράψει το 2-0 το οποίο οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν βελτιωμένο χάνοντας πολλές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να βρίσκει στόχο και με την ΑΕΚ να κάνει την κατάλληλη διαχείριση και να επιστρέφει στις νίκες, με το 2-0 να «γράφει τον επίλογο» του ντέρμπι. Ακυρώθηκε σωστά και δεύτερο γκολ για το συγκρότημα του Όλτρα, με τον Γκρόμοφ στο 90+2′ μετά από οφσάιντ του Κάσας στην αρχή της φάσης.
Με αυτούς τους τρεις βαθμούς, οι κιτρινοπράσινοι ανέβηκαν στους 61 βαθμούς παρέμειναν στην τρίτη θέση μείωσαν στο -1 από το ΑΠΟΕΛ και στο -2 από τον Άρη που έχουν μεταξύ τους ντέρμπι, μένοντας στο κόλπο του τίτλου. Από την άλλη, η Ομόνοια έμεινε στους 45 και την 6η θέση.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Λέδες, Πονς (90+2′ Μάμας), Φαράζ (86′ Κάσας), Γκιούρτσο (86′ Ναούμ), Τρισκόφσκι (90+2′ Σανχούρχο), Λόπες (72′ Γκρόμοφ).
Στον πάγκο: Τούμπας, Γκόρντιτς, Γκονζάλεθ, Ανδρέου, Χριστοφόρου, Γιάκολις, Νίκολιτς.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μίλετιτς, Παναγιώτου (46′ Γιούστε), Λανγκ, Κίτσος, Κούσουλος, Χάμπος (59′ Μπέζους), Ζαχαρίου (46′ Κακουλλής), Σράντι (70′ Λοΐζου), Μπεσεντίν, Ανσαριφάρντ (46′ Κασάμα).
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Λέζιακς, Μπασιρού, Μιξ, Σάββα, Κυριακίδης.

Στο όριο καρτών: – /  Χάμπος Χαραλάμπους, Κακουλλής (2).

ΣΚΟΡΕΡ: Γκιούρτσο (9′), Φαράζ (34′) / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φαράζ / Λανγκ, Σράντι, Χάμπος (3η), Μίλετιτς.

Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΝΤΕΡΜΠΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ.
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
2′ Σουτ του Σράντι, πέφτει και μπλοκάρει ο Πίριτς.
4′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Κίτσος έδωσε στον Σράντι ο οποίος από ευνοϊκή θέση έκανε άστοχο πλασέ.
9′ ΓΚΟΛ 1-0. Εξαιρετικό τέρμα από τον Άνταμ Γκιούρτσο με διαγώνιο πλασέ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Ροσάλες, στη κλειστή γωνιά του Φαμπιάνο.

12′ Κεφαλιά του Λανγκ μετά από φάουλ του Ανσαριφάρντ, μπλοκάρει ο Πίριτς.
16′ Καλή φάση για την ΑΕΚ με τον Γκιούρτσο να πλασάρει αλλά τον Φαμπιάνο να πέφτει και να αποκρούει.
21′ Κίτρινη στον Λανγκ.
23′ Kίτρινη στον Σράντι.
25′ Kίτρινη στον Χάμπο.
27′ Ο Γκαρσία σκόραρε όμως το γκολ του ακυρώθηκε ορθά για χέρι στην προσπάθεια του.
34′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Γκαρσία πρόλαβε τον Φαμπιάνο στην έξοδο του, έκανε τη σέντρα και ο Φαράζ σε κενή εστία με κοντινή προβολή δίνει… αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Φέρει ευθύνη ο κήπερ της Ομόνοιας.

40′ Κίτρινη στον Μίλετιτς.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
45+1′ Πλασέ του Τρισκόφσκι, λίγο έξω.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΣΧΟΛΙΟ: Δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ η ΑΕΚ που… κάνει ότι θέλει μέσα στο γήπεδο. Μετά το πρώτο 5λεπτο που η Ομόνοια είχε δύο καλές στιγμές, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία και πήγαν με προβάδισμα δύο γκολ στα αποδυτήρια.

Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Γιούστε, Κασάμα και Κακουλλής εντός, Παναγιώτου, Ανσαριφάρντ και Ζαχαρίου εκτός.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
47′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Κούσουλου, δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πίριτς.
48′ Συρτό σουτ του Σράντι, άουτ.
55′ Κίτρινη στον Φαράζ.
58′ Διπλή μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ. Πρώτα ο Φαμπιάνο σταμάτησε με τα πόδια το πλασέ του Γκιούρτσο, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Πονς πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
59′ Ο Μπέζους στη θέση του Χάμπου.
62′ Παράλληλο γύρισμα του Κίτσου, ο Μπέζους μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να βρει εστία.
66′ Ο Φαράζ πραγματοποίησε το φαλτσαριστό πλασέ που έφυγε έξω.
68′ Τρομερή απόκρουση του Πίριτς που… απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Κούσουλου.
70′ Ο Λοΐζου αντικαθιστά τον Σράντι.
72′ Σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ, δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Κούσουλος και χάθηκε άλλη μια ευκαιρία.
72′ Ο Λόπες αφήνει τη θέση του στον Γκρόμοφ.
76′ Σε ετοιμότητα ο Πίριτς στο σουτ του Λοΐζου.
85′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Το πλασέ του Λοΐζου από πολύ καλή θέση έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
86′ Ναούμ και Κάσας εντός, Γκιούρτσο και Φαράζ εκτός.
89′ Ο Μπέζους έκανε το σουτ, άστοχο.
90′ Διπλή μεγάλη επέμβαση του Πίριτς σε προσπάθειες του Κασάμα και Κούσουλου.
90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Μάμας και Σανχούρχο αντί των Πονς και Τρισκόφσκι.
90+2′ Ο Γκρόμοφ σκόραρε όμως ξανά το γκολ ακυρώθηκε σωστά λόγω οφσάιντ του Κάσας στην αρχή της φάσης.