Με γκολ του Γιούστε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ομόνοια απέδρασε με το διπλό από το Τσίρειο, επικρατώντας της Καρμιώτισσας με 2-1 και πλέον, περιμένει το αποτέλεσμα στο ΑΠΟΕΛΝέα Σαλαμίνα για να ξεκαθαρίσει αν θα τερματίσει στην πρώτη 6άδα. Οι πράσινοι μένουν εκτός μόνο με νίκη της ομάδας της Αμμοχώστου.
Ο Καλτσάς άνοιξε το σκορ στο 62’, η Ομόνοια ισοφάρισε με τον Ανσαριφάρντ στο 77’, με τους γηπεδούχους να μένουν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μήτσο με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 84’ και τον Γιούστε να λυτρώνει τους πράσινους στις καθυστερήσεις…

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ελ Αλουχί, Αβραάμ (5′ Γκραντινάρου), Χούμποτσαν, Ανδρονίκου (14′ Ντούμπια), Καλτσάς, Μήτσο, Γκαθντανιάγα, Νεοφύτου, Γκράφενμπεργκ (83’Γκράφενμπεργκ).
Στον πάγκο: Λουκόφ, Ντούμπια, Κουλιμπαλί, Γκραντινάρου, Τζανακάκης, Αγγελή, Γιούσουφ.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Παναγιώτου, Κίτσος, Χαραλάμπους (46′ Κασάμα), Κούσουλος (75′ Ντίσκερουντ), Λοΐζου, Σράντι (46′ Ανσαριφάρντ), Μπέζους (65′ Παπουλής), Μπεσεντίν (65′ Κακουλλής).
Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Κασάμα, Παπουλής, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Λανγκ, Ντίσκερουντ, Μίλετιτς, Βενιζέλου, Κακουλλής.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαλόνε, Γκράφενμπεργκ, Σπόλιαριτς, Καλτσάς (6η)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
**Κρατήθηκε μονόλεπτος σιγή εις μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας στα Τέμπη.
-Έναρξη αγώνα.
4’ Μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Ο Σράντι από πολύ κοντά στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Σπόλιαριτς απέκρουσε.
5’ Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Γκραντινάρου αντί του Αβραάμ που αποχώρησε με πρόβλημα στον προσαγωγό.
14’ Νέα αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Αποχωρεί λόγω τραυματισμού ο Ανδρονίκου, στη θέση του ο Ντούμπια.
17’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Από πολύ πλεονεκτική θέση στην περιοχή, ο Χαραλάμπους με σουτ έστειλε την μπάλα έξω.
20’ Ο Μπεσεντίν έπεσε στην περιοχή, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Εξετάστηκε η φάση από το VAR για πέναλτι, ισχύει το οφσάιντ.
31’ Σουτ από τον Ντούμπια, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Ουζόχο.
43’ Πλασέ του Γιούστε μετά από κόρνερ, κόντραρε η μπάλα, νέο κόρνερ.
45+1’ Κίτρινη στον Μαλόνε για φάουλ στον Λοΐζου.
45+2’ Σουτ του Κούσουλου εντός περιοχής, απέκρουσε ο Σπόλιαριτς. Καλή φάση για την Ομόνοια.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 1-5 (1-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-7
ΚΑΤΟΧΗ: 41-59%

46’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Ανσαριφάρντ και Κασάμα αντί Σράντι και Χαραλάμπους.
47’ Κεφαλιά του Γιούστε, έξω. Πρώτη τελική στο β’ μέρος.
48’ Ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε σε εξαιρετική θέση στην περιοχή, μπερδεύτηκε κι έχασε την μπάλα, μαζί και την ευκαιρία…
58’ Σουτ του Ντούμπια στην περιοχή, απέκρουσε ο Ουζόχο.
62’ 1-0: Ο Καλτσάς με δυνατό σουτ στην περιοχή ανοίγει το σκορ!
65’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Παπουλής και Κακουλλής αντί Μπέζους και Μπεσεντίν.
67’ Σέντρα του Παπουλή, έδιωξε σωτήρια ο Χούμποτσαν προ του Κακουλλή σε κόρνερ.
69’ Σουτ του Ανσαριφάρντ στην περιοχή, έξω!
72’ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Κεφαλιά του Κακουλλή, η μπάλα πήγε παράλληλα της εστίας.
72’ Κίτρινη στον Γκράφενμπεργκ.
75’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Ντίσκερουντ αντί Κούσουλου.
77’ 1-1: Ο Ανσαριφάρντ με σουτ στην κίνηση εντός περιοχής ισοφαρίζει!
83’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Γιουσούφ αντί του Γκράφενμπεργκ.
84’ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μήτσο καθώς ανέτρεψε τον Κακουλλή ο οποίος ήταν σε θέση ευκαιρίας επίτευξης τέρματος (κατά μέτωπο της αντίπαλης εστίας), μένει με 10 η Καρμιώτισσα!
85’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κακουλλή, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σπόλιαριτς!
86’ Κίτρινη στον Σπόλιαριτς για καθυστερήσεις.
90+2’ Κίτρινη στον Καλτσά (6η).
90+2’ 1-2: Ο Γιούστε με κεφαλιά στην περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Κασάμα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!