Η Ανόρθωση έκανε το δύο στα δύο στα πλέι οφ, επικρατώντας του Ολυμπιακού στο Μακάρειο με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Γκερέρο, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας της Αμμοχώστου, ανοίγοντας το σκορ στο 17’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην «κυρία» στο 70’ με εκτέλεση πέναλτι, μετά την (προσωρινή) ισοφάριση από τον Έσελινγκ με κεφαλιά στο 55’. Ο Ολυμπιακός δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα απόδοσης κι έχασε την ευκαιρία να κάνει σημαντικό βήμα παραμονής μετά το διπλό του στη Λεμεσό επί της ΑΕΛ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μπάρντι (46′ Χαραλάμπους), Μουκτάρης, Έσελινγκ, Κυριάκου, Αλτσέους, Νάνι (79′ Σάλι), Ψύχας (46′ Κα), Πεχλιβάνης (79′ Ιωάννου), Γιακουμάκης (71′ Σλόγκαρ), Κορομά.
Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισίας, Λιασίδης, Σάλι, Κα, Χριστοδούλου, Δόσης, Ιωάννου, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ενό, Χαραλάμπους.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κίκο (59′ Κορέια), Παρούτης, Αρτυματάς, Τεχέρα (78′ Αντωνίου), Ιωάννου, Φερέιρα, Χριστοφή (59′ Γουαρίς), Γκερέρο, Μραζ (65′ Αντονίν).
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Κορέια, Εμπραλίτζε, Γουαρίς, Αντονίν, Αντωνίου, Νινγκά, Κορρέα, Αργυρού.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Γυριστό σουτ του Γκερέρο εντός περιοχής, μόλις έξω!
18’ 0-1: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο, η μπάλα στα δίχτυα! Ωραιότατο γκολ από τον Ισπανό!
20’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σουτ του Παρούτη από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, απέκρουσε σωτήρια ο Μολ!
31’ Κεφαλιά του Κορομά, έξω.
44’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πλασέ του Ψύχα εντός περιοχής, έξω.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-4 (0-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 4-2
ΚΑΤΟΧΗ: 52-48%

46’ Χαραλάμπους και Κα αντί Μπάρντι και Ψύχα.
47’ Ζητάει πέναλτι ο Ολυμπιακός για ανατροπή του Γιακουμάκη από τον Λόρια, «παίζεται» από τον διαιτητή.
48’ Κίτρινη στον Νάνι.
55’ 1-1: Μετά από κόρνερ, ο Έσελινγκ με κεφαλιά ισοφαρίζει!
59’ Αλλαγές για την Ανόρθωση. Κορέια και Γουαρίς αντί Κίκο και Χριστοφή.
61’ Κίτρινη στον Τεχέρα.
65’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Αντονίν αντί Κορτές.
68’ Πέναλτι για την Ανόρθωση. Για ανατροπή του Παρούτη από τον Κυριάκου.
70’ 1-2: Ο Γκερέρο ευστοχεί από την άσπρη βούλα και δίνει ξανά το προβάδισμα στην «κυρία».
71’ Αλλαγή για Ολυμπιακό. Μέσα ο Σλόγκαρ, έξω ο Γιακουμάκης.
73’ Μετά από κόρνερ η μπάλα κόντραρε στον Αρτυματά όμως ο Λόρια πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση.
78’ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Αντωνίου στη θέση του τραυματία Τεχέρα.
79’ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Σάλι και Ιωάννου αντί Νάνι και Πεχλιβάνη.
88’ Κίτρινη στον Αντωνίου.