Η Ντόρτμουντ άφησε πίσω της τις δύο γκέλες κόντρα σε Τσέλσι και Σάλκε και διέλυσε την Κολωνία με 6-1 για την 25η αγωνιστική της Bundesliga, ανεβαίνοντας στην κορυφή!
Η Μπορούσια «καθάρισε» τη δουλειά περίπου σε μισή ώρα αγώνα, αφού στο 36ο λεπτό είχε ήδη προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων. Οι Ραφαέλ Γκερέιρο και Σεμπαστιάν Αλέ ολοκλήρωσαν επιτυχημένα δύο υπέροχες ομαδικές συνεργασίες μέσα σε δύο λεπτά (15‘, 17‘) και οι Μάρκο Ρόις και Ντόνιελ Μάλεν αύξησαν το δείκτη του σκορ.
Η μείωση του Ντάβι Ζέλκε πριν ολοκληρωθεί το 1ο μέρος δεν προβλημάτισε τους παίκτες του Έντιν Τέρζιτς, που ήταν εξίσου καταιγιστικοί και στη συνέχεια, είχαν δύο δοκάρια και βρήκαν άλλα δύο γκολ με τους Αλέ και Ρόις.
Οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίστηκαν με τον Δημήτρη Λημνιό εκτός αποστολής, έψαξαν κάτι καλύτερο στο 2ο μέρος, είχαν δοκάρι, αλλά δεν κατάφεραν να γλιτώσουν την ταπείνωση.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής
Γκλάντμπαχ – Βέρντερ 2-2 (48′ Τουράμ, 73′ Νόιχαουζ / 65′, 89′ Ντουκς)
Άουγκσμπουργκ – Σάλκε 1-1 (51′ Μάιερ / 90+3′ πέν. Μπίλτερ)
Χόφενχαϊμ – Χέρτα 3-1 (24′ πέν., 37′ πέν. Κράμαριτς, 51′ Μπεμπού / 90+2′ Γιόβετιτς)
Στουτγκάρδη – Βόλφσμπουργκ 0-1 (56′ Μαρμούς)
Μπόχουμ – Λειψία 1-0 (48′ Μάσοβιτς)
Ντόρτμουντ – Κολωνία 6-1 (15′ Γκερέιρο, 17′, 69′ Αλέ, 32′, 70′ Ρόις, 36′ Μάλεν / 42′ Ζέλκε)
19/03 16:30 Ουνιόν – Άιντραχτ
19/03 18:30 Λεβερκούζεν – Μπάγερν
19/03 20:30 Μάιντς – Φράιμπουργκ