Το ευρωπαϊκό ταξίδι έφτασε στο τέλος του.
Ποιος θα περίμενε όταν άρχιζε αυτή η πορεία, να φτάναμε Μάρτιο μήνα και η ομάδα να έπαιζε στο London Stadium κόντρα στην Γουέστ Χαμ
Κανείς… εκτός από τους ποδοσφαιριστές οι οποίοι στο γήπεδο έδειξαν λοτι το ήθελαν και ότι μπορούσαν.
Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα ηττήθηκε και στον επαναληπτικό από την Γουέστ Χαμ με 4-0 από γκολ των Σκαμάκα, Μπόουεν (2) και Μουμπάμα, υποκλινόμενη στην ανωτερότητα των Άγγλων και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Conference League.
Πλέον η προσοχή θα στραφεί στον μεγάλο στόχο, στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Areola, Johnson, Cresswell, Zouma (67′ Laing), Scamacca(54′ Ings), Fornals, Lanzini, Paquetá (54′ Cornet), Bowen (54′ Mubama), Ogbonna, Souček (67′ Potts)
Στον πάγκο: Hegyi (GK), Anang (GK), Cornet, Ings, Benrahma, Kehrer, Aguerd, Emerson, Rice, Laing, Potts, Mubama

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ (46′ Χριστοφόρου), Τόμοβιτς, Κάσας, Εγγλέζου, Μάμας, Λέδες, Σανχούρχο (66′ Πονς), Ναούμ (81′ Φαράζ), Γιάκολις (66′ Άλτμαν), Νίκολιτς (66′ Λόπες)
Στον πάγκο: Τούμπας, Στυλιανίδης, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Άλτμαν

ΣΚΟΡΕΡ: 21′ Σκαμάκα, 47′, 49′ Μπόουεν, 65′ Μουμπάμα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μουμπάμα/Λέδες
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 45.000

Διαιτητής του αγώνα ο Georgi Kabakov.
Βοηθοί διαιτητές οι Martin Margaritov και Diyan Valkov.
Τέταρτος διαιτητής ο Radoslav Gidzhenov
Video Assistant Referee ο Ελβετός Fedayi San και AVAR ο Lionel Tschudi.

—————————————————————————-

6′
Πρώτη απειλή από την Γουέστ Χαμ. Ο Σκαμάκα έπιασε ένα πολύ καλό σουτ αλλά η μπάλα για καλή τύχη της ΑΕΚ έφυγε λίγο έξω.
10′ Το σουτ του Νίκολιτς για λογαριασμό της ΑΕΚ, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
12′ Καλή φάση για την ΑΕΚ. Ο Γιάκολις βγήκε από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα αλλά ο Αρεόλα έδιωξε την μπάλα προτού ο Νίκολιτς στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
18′ Πήρε την φάση πάνω του ο Φορνάλς, έκανε το σουτ αλλά ο Τόμοβιτς ήταν σωστά τοποθετημένος και η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του.
21′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Γουέστ Χαμ. Έγινε το λάθος στην μεσαία γραμμή, ο Λαντσίνι είδε τον Σκαμάκα στην περιοχή, ο Ιταλός ελευθερώθηκε, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας ένα γκολ για το οποίο φέρει ευθύνη και ο Πίριτς.

24′
Πετυχαίνει κι’ άλλο γκολ η Γουέστ Χαμ και πάλι με τον Σκαμάκα αλλά σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ.
30′ Πετυχαίνει γκολ η ΑΕΚ με τον Νίκολιτς αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.
37′ Μεγάλη ευκαιρία για την Γουέστ Χαμ. Το σουτ του Φορνάλς σταμάτησε στο δοκάρι.
45′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λέδες. Αρχικά του έβγαλε κίτρινη ο διαιτητής για φάουλ στον Φορνάλς, το VAR ενημέρωσε τον ρεφ για ενδεχόμενο κόκκινη, πήγε, είδε την φάση και τον απέβαλε.
46′
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Γκονζάλεθ ο Χριστοφόρου.
47′ Γύρισμα του Λαντσίνι, ο Χριστοφόρου πρόλαβε προτού η μπάλα πάει στον Σκαμάκα.
47′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ ο Γουέστ Χαμ. Ο Πίριτς απέκρουσε το σουτ του Σκαμάκα και ο επερχόμενος Μπόουεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
49′ ΓΚΟΛ. 3-0. Ο Κρέσγουελ έκανε την σέντρα και με γυριστή κεφαλιά ο Μπόουεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
65′ ΓΚΟΛ. 4-0. Ο Σούτσεκ κατέβασε και ο Μουμπάμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.