Η Καρμιώτισσα ήταν η νικήτρια του αγώνα που άνοιξε την αυλαία των πλέι οφ, επικρατώντας στο Τσίρειο της ΕΝΠ με 2-1 και μπορεί πλέον να αισθάνεται άνετα όσον αφορά τη βαθμολογική της θέση.
Ο Μαλόνε άνοιξε το σκορ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Ελ Αλουχί στο 61’ διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων, με την ΕΝΠ να μειώνει στο 84’ με πέναλτι του Γεβρέμοβιτς, έχοντας χάσει πέναλτι στο 0-0, με τον Σπόλιαριτς να αποκρούει την εκτέλεση του Μέιρα. Η Καρμιώτισσα ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες τον αγώνα λόγω αποβολής του Καλτσά στο 86’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Σοβαρά λάθη από τον ρεφ Ανδρέα Αργυρού. Το πέναλτι της ΕΝΠ υποδείχθηκε από τον VARίστα (Ροβέρτος Κώστα), ενώ στο 33’ απέβαλε λανθασμένα τον Βούκσεβιτς, αλλά πήρε πίσω την απόφασή του μετά από υπόδειξη του VAR. Γενικά έχασε τον έλεγχο και υπέπεσε σε πολλά λάθη.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια (84′ Ντούρις), Ελ Αλουχί (90+5′ Κουλιμπαλί), Χούμποτσαν, Γκραντινάρου, Τζανακάκης, Μπεν Σαλάμ, Γκαζτανιάγα, Καλτσάς, Γκράφενμπεργκ (88′ Αγγελή).
Στον πάγκο: Κνόμπλοχ, Λουκόφ, Κουλιμπαλί, Αγγελή, Ντούρις, Παττίχης, Γκριμπάκιν, Σταύρου.
ΕΝΠ: Παναγιώτου, Χριστοφή (62΄Μπεν Αμί), Ντα Σίλβα, Λουσέρο (62′ Μαυρουδής), Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς (46′ Κατσιάρης), Ντιαβαρά (67′ Ντζιαβέ>), Ρουσιάς (79′ Λαμί).
Στον πάγκο: Κόστιτς, Κουτσού, Μπεν Αμί, Κοσμάς, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Ντζιαβέ, Γαβριήλ, Μορέιρα, Λαμί.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαλόνε, Χούμποτσαν, Τζανακάκης, Ντούμπια / Βούκσεβιτς, Μαυρουδής, Κατσιάρης, Ντζιαβέ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καλτσάς (86′)
ΣΚΟΡΕΡ: 45+6′ Μαλόνε, 61′ Ελ Αλουχί / 84′ Γεβρέμοβιτς (πέν.)

Έναρξη αγώνα.
19’ Πρώτη φάση στο ματς. Κεφαλιά του Ντούμπια στην περιοχή, έξω.
25’ Σουτ του Γκράφενμπεργκ, απέκρουσε ο Παναγιώτου.
26’ Γύρισμα του Ρουσιά, η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Μαλόνε. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Πάει στο on-field review ο διαιτητής.
28’ Πέναλτι για την ΕΝΠ η απόφαση του ρεφ!
30’  Ο Μέιρα εκτελεί το πέναλτι, ο Σπόλιαριτς αποκρούει, νέο σουτ του Μέιρα και νέα απόκρουση του Σπόλιαριτς!!!
31’ Μεγάλη ευκαιρία για Καρμιώτισσα. Σουτ του Γκαζτανιάγα, μόλις έξω.
33’ Απευθείας κόκκινη στον Στέφαν Βούκσεβιτς για φάουλ στον Ντούμπια. Δεν ήταν σε καμία περίπτωση σκληρό φάουλ που να δικαιολογεί την απόφαση του Ανδρέα Αργυρού. Τον καλεί ξανά ο VARίστας στο on-field review!
35’ Αλλάζει την απόφασή του ο διαιτητής και δείχνει κίτρινη στον Βούκσεβιτς!
37’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ! Κεφαλιά του Ντα Σίλβα, νέα σωτήρια απόκρουση του Σπόλιαριτς!
41’ Κίτρινη στον Χούμποτσαν για διαμαρτυρία.
45+5’ Εκτέλεση φάουλ του Ελ Αλουχί, δείχνει κόρνερ ο διαιτητής. Δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν όντως υπήρχε κόρνερ.
45+6’ 1-0: Μετά από κόρνερ, ο Μαλόνε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 5-2 (2-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-1
ΚΑΤΟΧΗ: 56-44%

46’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Κατσιάρης αντί του Βούκσεβιτς.
48’ Κίτρινη στον Ντούμπια.
60’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Σουτ του Ελ Αλουχί, η μπάλα στο δοκάρι αφού την άγγιξε ο Παναγιώτου!
61’ 2-0: Ο Ελ Αλουχί με πλασέ εντός περιοχής διπλασιάζει τα γκολ της Καρμιώτισσας!
62’ Αλλαγές για την ΕΝΠ. Μπεν Αμί και Μαυρουδής αντί Χριστοφή και Λουσέρο.
66’ Κίτρινη στον Μαυρουδή.
67’ Κίτρινη στον Κατσιάρη.
67’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Ντζιαβέ αντί Ντιαβαρά.
68’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντούμπια, έδιωξε σε κόρνερ ο Παναγιώτου.
72’ Σουτ του Γκραντινάρου, απέκρουσε ο Παναγιώτου με γροθιές.
79’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Λαμί αντί του Ρουσιά.
83’ Πέναλτι για την ΕΝΠ. Για χέρι του Μαλόνε στην περιοχή. Σωστή αυτή τη φορά η απόφαση του ρεφ.
84’ 2-1: Μειώνει η ΕΝΠ με εκτέλεση πέναλτι του Γεβρέμοβιτς!
85’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ντούρις αντί Ντούμπια.
85’ Κίτρινη σε Ντζιαβέ και Καλτσά.
86’ Δεύτερη κίτρινη σε Καλτσά σε ένα λεπτό και αποβάλλεται με κόκκινη!
88’ Αλλαγή για Καρμιώτισσα. Αγγελή αντί Γκράφενμπεργκ.
90+5’ Αλλαγή για Καρμιώτισσα. Κουλιμπαλί αντί Ελ Αλουχί.