Με την Εθνική μας να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη ολοκληρώθηκε σήμερα το Αναπτυξιακό Τουρνουά Εθνικών ομάδων Παίδων Κ-16 που διοργάνωσε η ΚΟΠ σε συνεργασία με την UEFA.
Η Εθνική μας στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη Σκωτίας και στη διαδικασία των πέναλτι νίκησε με 6-5 στο Κοινοτικό Στάδιο Κουκλιών.
Η Σκωτία άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Γουίλσον και η Εθνική μας ισοφάρισε στο 41ο λεπτό με τον Στυλιανού. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Κύπρος έχασε πέναλτι (δοκάρι) με τον Θεοχάρους.
Αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και ο νικητής όπως αναφέραμε πιο πάνω κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.
Κύπρος (Φ. Φιλίππου): Παναγή, Βασιλείου, Κ. Ιωάννου, Θεοχάρους, Ευσταθίου, Αγγελίδης, Π. Ιωάννου, Δημητρίου, Σκαφή, Χριστοδούλου, Ιωάννου

Την πρώτη θέση με εννέα βαθμούς εξασφάλισε η Αγγλία.