Ο Απόλλων αιφνιδίασε στο ΓΣΠ ανοίγοντας το σκορ στο 3’με τον Πίττα αλλά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή και να βρεθεί στο μείον ένα από την 1η θέση, αναμένοντας την έκβαση του Καρμιώτισσα-ΑΕΚ.
Ο Κβιλιτάια με πέναλτι στο 50’ το οποίο κέρδισε ο Μακέντα ισοφάρισε 1-1, ο Ντογκαλά στο 75΄πέτυχε το 2-1 και έβαλε μπροστά την ομάδα του Μιλόγεβιτς, με το Μοχάμεντ Μπεν στο 90+1’ με φάουλ-φωτοβολίδα να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο ΓΣΠ.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Κβιλιτάια (56′ Εφραίμ), Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο (30′ Μακέντα), Μπεν, Μαρκίνιος (73′ Ντογκαλά), Σαρφό, Κοσταντίνοφ
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Γουίλερ, Ντογκαλά, Μακέντα.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Μακρίδης):Γιοβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Αρτυματάς, Πίττας, Σπόλιαριτς (80′ Ίλιεφ), Βα (64′ Ντόνιο), Χαμάς, Φιλιώτης, Σαχάρ (64′ Αλεσάμι), Ουάρντα (80′ Ντιγκινί), Χέντι (46′ Χέντι)
Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Εκπολό, Ίλιεφ, Χουσαίν, Ντιγκινί, Αλεσάμι, Ντόνιο, Μαυρίας, Ζράντι

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
3′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Χέντι έκανε την μπαλιά και ο Πίττας με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

6′ Ο Κβιλιτάια έστρωσε στον Σαρφό αλλά το σουτ του Γκανέζου έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
8′ Καλό σουτ του Σαρφό έξω.
20′ Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ ο Απόλλωνας με τον Πίττα αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ.
21′ Γύρισε στην αντίπαλη περιοχή ο Κβιλιτάια αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση.
22′ Ωραίο πλασέ του Ντάλσιο, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
28′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπεν βγήκε μόνος απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, είχε χρόνο αλλά το πλασέ του έφυγε έξω.
30′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Γουίλερ και Μακέντα, έξω Φεράρι και Ντάλσιο.
39′ Μπαλιά του Γουίλερ κατευθείαν στα χέρια του Γιοβάνοβιτς.
40′ Σουτ του Πειμπέρνς έξω.
45+1′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Μακέντα από δεξιά, ο Κοσταντίνοφ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου…

46′
Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Χέντι πέρασε ο Ζράντι.
49′ Το σουτ του Ουάρντα πήγε κατευθείαν στα χέρια του Μπέλετς.
49′ Κερδίζει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ. Ο Μακέντα τσίμπησε την μπάλα και δέχθηκε χτύπημα στο γόνατο από τον Αρτυματά.
50′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια από την άσπρη βούλα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιοβάνοβιτς ο οποίος ναι μεν έπεσε στην σωστή πλευρά αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει τη μπάλα.
61′
Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Ουάρντα έκανε την σέντρα, ο Βα έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
63′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ κατέβασε στην περιοχή αλλά τον πρόλαβε ο Φιλιώτης προτού κάνει το πλασέ από κοντά.
63′ Καλό σουτ του Ζράντι, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπέλετς.
64′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Αλεσάμι και Ντόνιο, έξω Σαχάρ και Βα.
75′ ΓΚΟΛ. 2-1. Παίρνει προβάδισμα το ΑΠΟΕΛ. Μετά από λάθος του Αλεσάμι το ΑΠΟΕΛ βγήκε μπροστά, η μπάλα κατέληξε αριστερά στον Μακέντα, ο Ιταλός έκανε την συρτή μπαλιά και ο Ντογκαλά με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
90+1′ ΓΚΟΛ. 3-1. ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Μπεν ο οποίος σκόραρε με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ.