Ανώμαλη προσγείωση για τη Μονακό, καθώς δύο μέρες μετά την εντός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού, συνετρίβη από τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 92-68 στο Βελιγράδι για την 19η αγωνιστική της Euroleague.
Έτσι, οι Μονεγάσκοι με μία νίκη και μία ήττα στη διαβολοβδομάδα έπεσαν από την κορυφή της Ευρωλίγκας και έχουν πλέον ρεκόρ 12-7. Από την άλλη, οι Σέρβοι με αυτή τη νίκη έκαναν ένα βήμα προς την οκτάδα, έχοντας ρεκόρ 10-9.
Όσον αφορά το ματς, σε τρομερή βραδιά βρέθηκε ο Φίλιπ Πετρούσεφ, ο οποίος είχε 21 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τον Μίτροβιτς (15 π.) αλλά και τον Νέντοβιτς, που είχε 11 πόντους, σκοράροντάς τους όλους στο πρώτο ημίχρονο. Από την πλευρά των Γάλλων, ο Μάικ Τζέιμς ήταν σε εξαιρετική βραδιά, αλλά δεν έφτασε για τη Μονακό, τελειώνοντας το ματς με 26 πόντους.
Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, μην αφήνοντας η μία την άλλη να πάρει κάποιο μεγάλο προβάδισμα. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ερυθρός Αστέρας πατούσε καλύτερα στο παρκέ και με ένα σερί 11-0 έκανε το 23-11, με την περίοδο να τελειώνει στο 23-15. Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν τα πράγματα, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντάς την ακόμη και στο +18 (47-29), διαφορά με την οποία μάλιστα έληξε και το πρώτο ημίχρονο (54-36), με τον Μάικ Τζέιμς να έχει πετύχει 16 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή, ενώ ο Νέντοβιτς, ο οποίος ήταν πρώος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» είχε 11.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό μπήκε δυνατά και προσπάθησε να μειώσει, κάνοντας το 61-50, ωστόσο οι Σέρβοι πάτησαν ξανά το πόδι στο γκάζι και η διαφορά έφτασε στα μεγαλύτερά της επίπεδα, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 72-50.  Έτσι, με τη διαφορά στους 22 πόντους, η τελευταία περίοδος φάνηκε πως είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να παίρνει τη νίκη με σκορ 92-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 31-21, 18-14, 20-18