Καρμιώτισσα και Άρης συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 στο Τσίρειο, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής. Αποτέλεσμα το οποίο ικανοποιεί περισσότερο τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι να χάνει κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία, μένοντας στο -7 από την κορυφή. Ο Άρης είχε περισσότερες ευκαιρίες στον αγώνα, δοκάρι με τον Σόκε στο 21’, αλλά και η Καρμιώτισσα είχε δύο δοκάρια από την πλευρά της με τον Ντούμπια, στο 5’ και στο 88’! Στο 59’ ο διαιτητής Κυριάκος Αθανασίου υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Άρη για χέρι του Σελούτσκα σε σουτ του Κακόριν, αλλά μετά από υπόδειξη τουVAR κι αφού έλεγξε τη φάση στο onfield review, πήρε πίσω την απόφασή του.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Χούμποτσαν, Σελούτσκα, Μαλόνε, Ελ Αλουχί (64′ Νεοφύτου), Οικονομίδης (64′ Γκραντινάρου), Ντούμπια, Κουλιμπαλί, Μπεν Σαλάμ (36′ Πονστάφσκι), Ντούρις.
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ποντστάφσκι, Αβραάμ, Μεντίμορετς, Ανδρονίκου, Καλτσάς, Γκραντινάρου, Χατζηβασίλης, Τζανακάκης, Μήτσο, Χρίστου, Νεοφύτου.
ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Μποακί, Γιαγκό, Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε (77′ Τζιαβέ), Μπέγκτσον (77′ Μπράουν), Μπαμπίκα (71 Γιαμπλόνσκι), Μαγιαμπέλα, Γκομίς (64΄Στεπίνσκι), Κακόριν.
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μεντιούπ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Τζιαβέ.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
5’ Τεράστια ευκαιρία για την Καρμιώτισσα! Ο Ντούμπια βγήκε μόνος απέναντι από τον Βανά Άλβες, πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!
9’ Σουτ του Μαγιαμπέλα, έξω.
15’ Πρώτη μεγάλη φάση για τον Άρη. Σουτ τον Μπέγκτσον εντός περιοχής, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κνόμπλοχ.
21’ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Σουτ του Σόκε, η μπάλα στο δοκάρι!
24’ Κίτρινη στον Οικονομίδη.
36’ Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Ποντστάφσκι στη θέση του τραυματία Μπεν Σαλάμ, ο οποίος αποχώρησε λόγω προβλήματος στον ώμο. Σύμφωνα με την πρώτη εκτίμηση, υπέστη κάταγμα στην κλείδα…
45+3’ Νέο σουτ του Μαγιαμπέλα, ξανά πάνω από την εστία.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΤΕΛΙΚΕΣ: 1-6 (0-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 0-3
ΚΑΤΟΧΗ: 52-48%

46’ Κίτρινη στον Κακόριν.
49’ Διαγώνιο σουτ του Μπαμπίκα εντός περιοχής, έξω. Χαμένη ευκαιρία για τον Άρη.
52’ Σουτ του Κακόριν στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα. Νέα φάση για τον Άρη.
55’ Μόνος ο Μπαμπίκα απέναντι στον Κνόμπλοχ, πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας απέκρουσε ξανά!
59’ Πέναλτι για τον Άρη! Για χέρι του Σελούτσκα σε πέσιμό του σε σουτ του Κακόριν στην περιοχή, ενώ η μπάλα είχε χτυπήσει πρωτίστως στο πόδι του. Εξετάζεται η φάση από το VAR.
61’ Κίτρινη στον Σωφρόνη Αυγουστή για διαμαρτυρίες.
62’ Ο διαιτητής (Κυριάκος Αθανασίου) πάει στο onfield review μετά από υπόδειξη του VAR για να δει τη φάση του πέναλτι.
63’ Παίρνει πίσω την απόφασή του ο ρεφ, δεν υπάρχει πέναλτι!
64’ Διπλή αλλαγή για  την Καρμιώτισσα. Νεοφύτου και Γκραντινάρου αντί Οικονομίδη και Ελ Αλουχί.
64’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Στεπίνσκι αντί του Γκομίς.
66’ Πέσιμο του Μαγιαμπέλα στην περιοχή σε επαφή με τον Χούμποτσαν. Εξετάστηκε η φάση από το VAR, δεν υπάρχει παράβαση.
70’ Κίτρινη στον Μουσούντα.
71’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Γιαμπλόνσκι αντί του Μπαμπίκα.
77’ Αλλαγές για τον Άρη. Μπράουν και Τζιαβέ αντί Σόκε και Μπέγκτσον.
79’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κακόριν, έξω.
82’ Αλλαγή για Καρμιώτισσα. Ο Χατζηβασίλης αντί του Ντούρις.
88’ Σουτ του Ντούμπια, δοκάρι κι έξω!
90+3’ Κίτρινη στον Στεπίνσκι.
90+6’ Σουτ του Γιαμπλόνσκι, κόντρα και μόλις έξω σε κόρνερ!