Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Εσπανιόλ επί της Μπέτις και την έβαλε σε μπελάδες στη μάχη που δίνει για την τετράδα.

Στο 5ο λεπτό το σουτ του Καμπρέρα τράνταξε το δοκάρι της Μπέτις ενώ στο 11’ ο ίδιος απείλησε με κεφαλιά και  στο 18’ το πλασέ του Λουίζ Ενρίκε έφυγε δίπλα από τα δοκάρια της Εσπανιόλ. Στο επόμενο λεπτό ο Λουίζ Ενρίκε απείλησε ξανά ενώ στο 23’ ο Άλβαρο είπε όχι σε σουτ του Ρουϊμπάλ και το 25’ ο Μπράβο σταμάτησε εντυπωσιακά τον Χοσέλου. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 30’ ο Άλβαρο πρόλαβε τον Ιγκλέσιας και στο 37’ ο Βιδάλ έκοψε τον Ρουϊμπάλ. Στο 42’ ο Άλβαρο είπε όχι εντυπωσιακά σε κεφαλιά του Ιγκλέσιας και στο επόμενο λεπτό ο  Ολιβάν σέντραρε από αριστερά και ο Μπρέθγουεϊτ πλάσαρε εξ επαφής για το 1-0.

Στο 50ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ της Εσπανιόλ και στο 57’ ο Άλβαρο είπε όχι σε φάουλ του Κανάλες ενώ στο 64’ ο Χιλ σέντραρε από δεξιά και ο Πουάδο έχασε αδιανόητη ευκαιρία σε κενό τέρμα. Στο 68’ το σουτ του Ενρίκε έφυγε λίγο έξω ενώ στο 77’ ο Καμπρέρα πρόλαβε σωτήρια τον Κανάλες που απείλησε ξανά στο επόμενο λεπτό.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ:  Άλβαρο Φερνάντεθ, Μοντές, Χιλ, Καμπρέρα, Ολιβάν, Νταρντέρ, Βιδάλ (71’ Καλέρο), Βινίσιους, Πουάδο (79’ Ροουμπέν Σάντσεθ), Μπρέθγουεϊτ (79’ Μελαμέδ), Χοσέλου

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Έντγκαρ Γκονθάλεθ, Ρουϊμπάλ, Πετσέγια, Ροντρίγκες (59’ Ρόδρι), Άμπνερ (80’ Γουίλιαν Ζοσέ), Καρβάλιο, Κανάλες, Λουίζ Ενρίκε (80’ Μιράνδα), Γουαρδάδο (74’ Χοακίν), Ιγκλέσιας