Η διαφορά τερμάτων χώριζε Φράιμπουργκ και Άιντραχτ πριν από τη μεταξύ τους αναμέτρηση κι αυτή η συνθήκη συνεχίζει να ισχύει. Όμως η ισοπαλία 1-1 για τη 17η αγωνιστική της Bundesliga είχε αρνητικό αντίκτυπο και για τις δύο, αφού προσπέρασε η τρίτη ομάδα της ισοβαθμίας, Ουνιόν.
Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερο έλεγχο του παιχνιδιού και δημιούργησαν περισσότερες καλές στιγμές, όμως η αστοχία κόστισε. Μάλιστα, στο 42ο λεπτό ο Ραντάλ Κολό Μουανί άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Φρανκφούρτης, όμως με την έναρξη του 2ου μέρους ο Ματίας Γκίντερ αποκατέστησε την τάξη.
Οι παίκτες του Κρίστιαν Στράιχ… χάρισαν την μπάλα ύστερα από την ισοφάριση, όμως οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να κάνουν τελική στο 2ο μέρος. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να αντέξουν στις αντεπιθέσεις της Φράιμπουργκ, με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους.

Η Ουνιόν εκμεταλλεύτηκε αυτό το αποτέλεσμα, αφού έφυγε με νίκη 2-1 από τη Βρέμη και βύθισε σε ακόμη μεγαλύτερη περισυλλογή τη Βέρντερ. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από τη συντριβή με επτά γκολ στην Κολωνία και το τέρμα του Άμος Πίπερ στο 13′ μοίρασε χαμόγελα στο κοινό του “Βέζερσταντιον”. Αυτά “κόπηκαν” τέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο Γιανίκ Χάμπερερ ισοφάρισε και με την πρώτη φάση του 2ου μέρους ο Κέβιν Μπέρενς έκανε την ανατροπή που έστειλε την ομάδα του Βερολίνου στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Το σερί τριών νικών της Μπόχουμ έλαβε τέλος στο Λεβερκούζεν όπου η τοπική ομάδα επιβλήθηκε με 2-0. Σε έναν μοιρασμένο αγώνα, το πέναλτι του Έντ Ταμπσόμπα στο 8′ έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους, που με τον Άνταμ Χλόζεκ στο 53′ “κλείδωσαν” τη νίκη. Για τους φιλοξενούμενους, ο Βασίλης Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και ο τραυματίας Κώστας Σταφυλίδης έμεινε εκτός αποστολής.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής
Σάλκε – Λειψία 1-6 (56′ Κοζούκι / 7′, 44′ Σίλβα, 15′ Χένριχς, 45+2′ Βέρνερ, 83′ Όλμο, 89′ Πόουλσεν)
Μπάγερν – Κολωνία 1-1 (90′ Κίμιχ / 4′ Σκιρί)
Χόφενχαϊμ – Στουτγκάρδη 2-2 (11′, 90+4′ Κράμαριτς / 45+5′ Γκιρασί, 77′ Έντο)
Χέρτα – Βόλφσμπουργκ 0-5 (4′ Σβάνμπεργκ, 31′ πέν. Άρνολντ, 34′ Βιντ, 72′ Μπακού, 86′ Μαρμούς)
Μάιντς – Ντόρτμουντ 1-1 (2′ Λι / 4′ Ρίερσον)
Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-0 (82′ Μπερίσα)
Λεβερκούζεν – Μπόχουμ 2-0 (8′ πέν. Ταπσόμπα, 53′ Χλόζεκ)
Βέρντερ – Ουνιόν 1-2 (13′ Πίπερ / 17′ Χάμπερερ, 46′ Μπέρενς)
Φράιμπουργκ – Άιντραχτ 1-1 (47′ Γκίντερ / 42′ Κολό Μουανί)