Με ένα γκολ του Ρομάν Μπέζους στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ομόνοια πανηγύρισε σημαντική νίκη με 1-0 επί του Ακρίτα, άνοιξε την διαφορά στους τέσσερια βαθμούς από την 7η θέση και την Ανόρθωση και έπιασε τον Απόλλωνα στους 22 βαθμούς.
Οι πράσινοι πίεσαν στο δεύτερο μισό του β’ ημιχρόνου για τη νίκη, πέτυχαν ένα γκολ που δεν μέτρησε με τον Κακουλλή, είχαν ευκαιρίες και τελικά ο Ουκρανός, η χρυσή αλλαγή του Φερέρα… χτύπησε και στην τελευταία φάση του αγώνα χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Μπρούνο (80′ Μπάρκερ), Κασάμα (80′ Κούσουλος), Λοίζου, Κίτσος (58′ Μπεζούς), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ (70′ Κακουλλής), Μπασιρού (58′ Παπουλής), Λανγκ, Μίλετιτς
Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Ψάλτης, Γιούστε,  Παναγιώτου

ΑΚΡΙΤΑΣ: Πρεντρέου, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ (80′ Πογκέν), Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ (52′ Ραμίρες), Ελ Τζεμίλι, Γαβριήλ, Σέχιτς, Καραγιάννης, Μασάδο
Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι,  Σουλεϊμάν, Λίμα, Ντούμποφ, Εράσο, Δημοσθένους, Βαράντα, Βάσου, Πική

Έναρξη αγώνα…
6′
Χωρίς ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες. Η Ομόνοια έχει κατοχή μπάλας και προσπαθεί να επιβάλει τον δικό της ρυθμό.
8′ Αντεπίθεση για την Ομόνοια. Ο Μπρούνο έφυγε πίσω από την άμυνα του Ακρίτα αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο Κόρατς.
14′ Γέμισμα για τον Γαβριήλ… μυρίστηκε την φάση ο Ουζόχο, βγήκε και τον πρόλαβε.
18′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λέζιακς μπήκε στην περιοχή, έπιασε μια κόντρα μ τον τερματοφύλακα Πρεντρέου, η μπάλα πήρε μια παράξενη τροχιά προς τα δίχτυα αλλά την πρόλαβε πάνω στην γραμμή ο Κόρατς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ανσαριφάρντ έπιασε ένα καλό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
22′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοίζου κατέβασε την μπάλα στην περιοχή, έκανε το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πρεντρέου.

27′ Καλό σουτ του Ντραμέ λίγο έξω.
31′ Ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Καραγιάννης έπιασε ένα πολύ καλό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
32′ Κεφαλιά του Μπρούνο μετά από σέντρα του Λέζιακς, η μπάλα έφυγε έξω.
43′ Ο Μπρούνο μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του Ακρίτα από δεξιά αλλά ο Κόρατς με άμυνα για σεμινάριο έδιωξε σε κόρνερ.
44′ Γύρισμα του Λέζιακς, έδιωξαν οι αμυντικοί του Ακρίτα προτού η μπάλα φτάσει στον Λοίζου.
Τέλος α’ ημιχρόνου…
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου…

Έναρξη β’ ημιχρόνου…
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
Κόπηκαν 4228 εισιτήρια.
49′
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γαβριήλ λίγο έξω.
52′ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Στην θέση του Αμπντουσαλάμοφ πέρασε ο Ραμίρες.
54′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Κεφαλιά του Κίτσο, έδιωξε ο Ντραμέ.
57′ Σουτ του Λοίζου μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών.
62′ Κεφαλιά του Λανγκ απέκρουσε ο Πρεντρέου.
64′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λέζιακς έκανε την σέντρα, ο Μπρούνο έπιασε την γυριστή κεφαλιά και ο Πρεντρέου με εξαιρετική επέμβαση απέκρουσε σε κόρνερ.
68′ Πλασέ του Μπρούνο πάνω από τα δοκάρια.
74′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής μόνος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
77‘ Σουτ του Κακουλλή απέκρουσε ο Πρεντρέου.
88′ Ακυρώνεται για οφσάιντ γκολ του Κακουλλή.
90+1′ Καλή ευκαιρία για τον Ακρίτα. Το σουτ του Ζουνίνιο έφυγε λίγο έξω.
90+2′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Η προβολή του Ανδρόνικου Κακουλλή έφυγε ελάχιστα έξω.
90+3′ Ο διαιτητής σφυρίζει πέναλτι για την Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Εράσο στον Παπουλή αλλά το VAR τον κάλεσε στο on field review, το είδε ξανά και άλλαξε την αρχική του απόφαση.
90+4′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ της Ομόνοιας. Ο Μπεζούς κέρδισε μια κόντρα εκτός περιοχής, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.