Πέρυσι ο Άρης επικράτησε της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 3-0 την τελευταία αγωνιστική, παίρνοντας αυτός το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Φέτος επανέλαβε ότι έκανε και πέρυσι, νικώντας την «κυρία» αυτή τη φορά με 2-0 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος!
Η ομάδα της Λεμεσού δεν έφτασε στα ψηλά επίπεδα απόδοσης προηγούμενων αγώνων, ωστόσο αυτό κάνει ακόμη πιο σημαντική τη νίκη της. Ο Μπαμπίκα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς έδωσε την ασίστ στο γκολ του Καζού στο 29’ και ο ίδιος σκόραρε στο 48’, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.
Η ήττα αυτή αποτελεί πισωγύρισμα για την Ανόρθωση, η οποία είχε ευκαιρίες κυρίως στο α’ ημίχρονο αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε, πληρώνοντας τα σοβαρά προβλήματα στην αμυντική της γραμμή.
Ο Άρης επέστρεψε στην 3η θέση και μείωσε τη διαφορά στο -2 από την κορυφή, ενώ αύξησε την απόσταση από την «κυρία» στο +12!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός, Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο (73′ Ράντονιτς), Αντωνιάδης, Κορέια, Αντωνίου (55′ Αμπαρτζουμιάν), Αρτυματάς (73′ Χρυσοστόμου), Σάμπο, Κίκο (55′ Ουάρντα), Γουαρίς (61′ Φερέρα), Νινγκά.
Στον πάγκο: Λόρια, Παπαδόπουλος, Ράντονιτς, Χριστοδουλόπουλος, Φερέιρα, Παρούτης, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου, Ουάρντα.
ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Καζού (46′ Πηλέας), Μποακί, Μπρόρσον, Σόκε, Μπένγκτσον, Μπράουν (86′ Σικόρσκι), Μουσούντα, Μπαγιαμπέλα (46′ Στρούσκι), Μπαμπίκα (69′ Γιαμπλόνσκι), Γκομίς (69′ Στεπίνσκι).
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σοφρωνίου, Γιαντάλ, Πηλέας, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Στρούσκι, Γιαμπλόνσκι.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
6’ Πρώτη ευκαιρία στο ματς. Εκτέλεση φάουλ από τον Κίκο, η προβολή από τον Χαρογιάν, έδιωξε σε κόρνερ ο Βανά Άλβες.
8’ Δυνατό διαγώνιο σουτ του Αντωνίου, απέκρουσε δύσκολα ο Βανά.
23’ Σουτ από τον Μπράουν μετά από έξοδο του Κεραυνού, έξω. Πρώτη φάση για τον Άρη.
25’ Εκτέλεση κόρνερ από τον Κίκο, κεφαλιά του Χαρογιάν έξω. Καλή στιγμή για την «κυρία».
29’ 0-1 Ο ΑΡΗΣ! Έπειτα από ωραία κίνηση του Μπαμπίκα, γύρισε στον Καζού στην περιοχή κι εντελώς αφύλακτος, με πλασέ άνοιξε το σκορ!
36’ Κεφαλιά του Σάμπο στην περιοχή, έξω.
38’ Δυνατό σουτ του Αρτυματά, κοντράρει στον Μπράουν, κόρνερ! Καλή φάση για την Ανόρθωση.
41’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Εντελώς αφύλακτος στο ύψος της μικρής περιοχής, με καρφωτή κεφαλιά ο Γουαρίς έστειλε την μπάλα έξω!
42’ Κίτρινη στον Κίκο για φάουλ στον Μπράουν.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 5-5 (1-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 6-2
ΚΑΤΟΧΗ: 49-51%
46’ Αλλαγές για τον Άρη, η μία αναγκαστική. Έξω ο τραυματίας Καζού, στη θέση του ο Πηλέας ενώ ο Στρούσκι πήρε τη θέση του Μαγιαμπέλα.
48’ 0-2 Ο ΑΡΗΣ! Με πλασέ του Μπαμπίκα εντός περιοχής!
55’ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ουάρντα και Αμπαρτζουμιάν αντί Κίκο και Αντωνίου.
59’ Γυριστό σουτ του Ουάρντα, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βανά Άλβες.
61’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Φερέρα αντί του Γουαρίς.
69’ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Στεπίνσκι και Γιαμπλόνσκι αντί Γκομίς και Μπαμπίκα.
69’ Κεφαλιά του Στεπίνσκι, έξω!
73’ Αλλαγές για την Ανόρθωση. Χρυσοστόμου και Ράντονιτς αντί Αρτυματά και Μπαϊσίνιο. Αλλάζει το σύστημα ο Μουνιόθ.
75’ Κίτρινη στον Ουάρντα για διαμαρτυρία.
76’ Κίτρινη στον Γιαμπλόνσκι.
76’ Ευκαιρία για τον Άρη. Σουτ του Μπενγκτσον, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κεραυνός.
86’ Αλλαγή για τον Άρη. Σικόρσκι αντί Μπράουν.
90’ Κίτρινη στον Σόκε.