Είχε δύσκολο έργο και το γνώριζε. Ήθελε νίκη με τρία γκολ διαφορά. Παρόλα αυτά προσπάθησε πάρα πολύ και το κυνήγησε μέχρι τέλους. Το θαύμα όμως δεν έγινε… Η Ομόνοια για την τελευταία αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ έχασε από τη Σέριφ στη Μολδαβία με 1-0 χάρις σε γκολ του Ρασίντ.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Ντιόπ να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο μόλις στο 4ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι πράσινοι ανέβασαν στροφές και έγιναν πιο απειλητικοί. Έχασαν δύο ευκαιρίες με Μπρούνο και Κακουλλή, ωστόσο χρειάστηκαν και οι αποκρούσεις του Νιγηριανού κήπερ για να μείνει το 0-0 στο α’ μέρος.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι και έψαξαν πιο «ζεστά» το γκολ. Στο 80’ η ατυχία δεν άφησε την ομάδα του Φερέρα να ανοίξει το σκορ αφού η κοντινή κεφαλιά του Μπεζούς βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Σέριφ βρήκε και το γκολ. Στο 88’ ο Ρασίντ έκανε μια καταπληκτική ατομική ενέργεια και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 1-0. Στο 90’ Ο Μπαντόλο σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 90+1’ ο Κακουλλής απώλεσε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, σ’ ένα αποτέλεσμα που αδικεί την Ομόνοια, αφού δεν της άξιζε η ήττα, ενώ έκλεισε τις φετινές ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις χωρίς βαθμό…

Σέριφ (Mιχαΐλοφ): Κοβάλ, Ζοχουρί, Κίκι, Ράντελιτς, Κπόζο, Μουντασιρού (69′ Ατιέμγουεν), Κιαμπού (90+2′ Χέρον), Ντιοπ, Περναμπούκο (86′ Γκέδες), Μπαντόλο, Ρασίντ.
Στον πάγκο: Σελεάντνικ, Πατσένκο, Μούμουνι, Γκλίγκα, Χάτμαν, Ιγνάτοφ, Κόβαλι.

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Κίτσος, Μίλετιτς, Γιούστε, Λέζιακς (63′ Ψάλτης), Χαραλάμπους (63′ Παπουλής), Κασάμα (76′ Μιξ), Μπεζούς, Λοΐζου (63′ Ζαχαρίου), Μπρούνο (81′ Μπάρκερ), Κακουλλής.
Στον πάγκο: Παναγή, Ανσαριφάρντ, Κούσουλος, Βενιζέλου.

ΣΚΟΡΕΡ: Ρασίντ (88′) / .
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ράντελιτς, Ρασίντ / Μπεζούς.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –
ΘΕΑΤΕΣ: 2.295 εισιτήρια.

Διαιτητής: Fran Jović (Κροατία)
Βοηθοί: Hrvoje Radić CRO, Luka Pušic (Κροατία)
Τέταρτος: Ante Culjak (Κροατία)
VAR: Michael Fabbri (Ιταλία)
AVAR: Aleandro Di Paolo (Ιταλία)

ΖΩΝΤΑΝΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
4′ Δοκάρι για τη Σέριφ σε πλασέ του Ντιόπ.
11′ Ο Μπρούνο έκανε τη σέντρα, όμως ο Κακουλλής δεν την έφτασε για κεφαλιά.
12′ Πλασέ του Κακουλλή, ο Ζοχούρι έβαλε την κόντρα την τελευταία στιγμή.
14′ Ο Χαραλάμπους επιχείρησε το σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
17′ Κίτρινη στον Ράντελιτς.
19′ Σουτ του Ρασίντ, πάνω από την εστία.
20′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μπρούνο βρήκε τον Κίτσο που μπήκε στην περιοχή, βγήκε απέναντι από τον Κοβάλ, όμως το πλασέ του έφυγε έξω.
24′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Σέριφ. Ο Ντιόπ από ευνοϊκή έκανε το πλασέ, εντελώς άστοχο.
27′ Ο Ράντελιτς από πολύ μακριά έκανε το σουτ, καμία ανησυχία για τον Ουζόχο.
29′ Σουτ του Ζοχουρί πέφτει και απομακρύνει δύσκολα ο κήπερ της Ομόνοιας.
30′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Νιγηριανού, αυτή τη φορά στην προσπάθεια του Ντιοπ.
33′ Ατομική ενέργεια του Λοΐζου, σύγκλινε έκανε και το σουτ, όμως πέρασε πολύ έξω.
38′ Γύρισμα του Λέζιακς, στην αγκαλιά του Κοβάλ.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1′ Απευθείας εκτέλεση του Μπεζούς, μπλόκαρε ο εύκολα ο Κοβάλ.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΝΟΝΟΥ.

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα με πολλές ευκαιρίες. Αμφότερες οι ομάδες μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα, ωστόσο, το… άγονο 0-0 έκλεισε το α’ μέρος.

52′ Πάσα του Λοΐζου στον Μπρούνο που δεν έκανε σωστό κοντρόλ για να βγει απέναντι από τον Κοβάλ.
54′ Συρτή πάσα του Ντιόπ, ο Ρασίντ δεν προλαβαίνει και δεν γίνεται απειλητικός.
59′ Το VAR έλεγξε τη φάση για περίπτωση πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας για χέρι, όμως δεν βρήκε κάτι το… μεμπτό.
63′ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Ψάλτης, Ζαχαρίου και Παπουλής μέσα, Λέζιακς, Λοΐζου και Χαραλάμπους έξω.
66′ Φαλτσαριστό σουτ του Περναμπούκο, άστοχο.
68′ Κίτρινη στον Ρασίντ.
69′ Ατιέμγουεν στη θέση του Μουντασιρού.
74′ Κάθετη του Παπουλή στον Μπέζους, ο Ουκρανός έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
75′ Καλό σουτ του Ντιόπ, ελάχιστα έξω.
76′ Μιξ αντί Κασάμα.
80′ Ούτε τώρα θέλει την Ομόνοια η μπάλα. Κεφαλιά του Μπεζούς από πολύ κοντά στο οριζόντιο δοκάρι.
81′ Κίτρινη στον Μπεζούς.
81′ Ο Μπάρκερ αντικαθιστά τον Μπρούνο.
85′ Σουτ του Παπουλή, έπεσε και μπλόκαρε ο Κοβάλ.
86′ Γκέδες εντός, Περναμπούκο εκτός.
88′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ρασίντ με ωραία ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ ανοίγει το σκορ.
89′ Σουτ του Μπαντόλο στο δοκάρι.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Ούτε τώρα… Ο Κοβάλ απέκρουσε την προσπάθεια του Κακουλλή.
90+2′ Χέρον αντί του Κιαμπού.