Νέα μεγάλη εμφάνιση και άλλο ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα στην Ευρώπη για την ΑΕΚ.
Η ομάδα της Λάρνακας σε μια καυτή έδρα έφυγε με το ισόπαλο 1-1 κόντρα στην Ρεν… κόβοντας τα φτερά των Γάλλων για την πρωτιά του ομίλου η οποία τελικά πήγε στην Φενέρ.
Η ομάδα του Όλτρα διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι. Δεν πανικοβλήθηκε όταν η Ρεν πήρε προβάδισμα στο 15ο λεπτό με γκολ του Αμπλίν, κράτησε μπάλα, πήρε το παιχνίδι στα μέτρα της και περίμενε την ευκαιρία για να… χτυπήσει.
Την βρήκε στο 76ο λεπτό. Η δεξιά πλευρά της ΑΕΚ δούλεψε εξαιρετικά, έγινε η μπαλιά, το σουτ του Γιούρτσο το απέκρουσε ο Αλεμντάρ, αλλά ο επερχόμενος Λόπες ήρθε με φόρα, γέμισε το πόδι του και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα.
Αυτό το γκολ έμελλε να προσθέσει μια εκτός έδρας ευρωπαϊκή ισοπαλία στην ιστορία της ΑΕΚ και να βάλει και στα ταμεία της ένα ποσό της τάξεως των 210.000 ευρώ.

Ρεν (Tζενέσιο): Αλεμντάρ, Ασινιόν, Ροντόν, Μπελοσιάν, Μέλινγκ, Μπουριγκό (64′ Ντουέ), Τάιτ, Μάγερ (64′ Ογκουτσοκού), Τεριέ (56′ Γκιουρί), Καλιμοντό-Μουίνγκα (71′ Τρουφέ), Αμπλίν (56′ Ντοκού)
Στον πάγκο: Μανταντά, Σαλίν, Τεατέ, Ντοκού, Βόου, Τραορέ, Γκ. Ντουέ,

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Χριστοφόρου, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Πονς, Μάμας (74′ Λόπες), Λουΐς Γκουστάβο (87′ Γκονζάλεθ), Ροσάλες, Γκιούρτσο (87′ Εγγλέζου), Ολατούντζι (90+2′).
Στον πάγκο: Γκόρντις, Τούμπας, Ναούμ,  Κωνσταντίνου, Γκονζάλες.

ΣΚΟΡΕΡ: 15′ Αμπλίν/ 76′ Λόπες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τάιτ/Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες

Διαιτητής: Mohammed Al-Hakim (Σουηδία)
Βοηθοί: Fredrik Klyver, Max Robin Wilde (Σουηδία)
Τέταρτος: Bojan Pandžić (Σουηδία)
VAR: Paolo Valeri (Ιταλία)
AVAR: Roi Reinshreiber (Ισραήλ)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
2′
Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. O Ολατούντζι από τον χώρο του κέντρου είδε εκτός τον τερματοφύλακα της Ρεν, έκανε το σουτ δεν κατάφερε να βρει στόχο.
3′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Το σουτ του Γκαρσία κάπου κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
11′ Διαγώνιο σουτ του Καλιμοντό-Μουινγκά, η μπάλα έφυγε έξω.
15′ Από καλή θέση ο Ροσάλες έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.
15′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ρεν. Λάθος του Γκιούρτσο, έκλεψαν την μπάλα οι ποδοσφαιριστές της Ρεν, τελικός αποδέκτης ο Αμπλίν ο οποίος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Πίριτς.
22′
Πετυχαίνει γκολ ο Μάγιερ αλλά ακυρώθηκε γιατί υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ασινιόν.
26′ Κίτρινη κάρτα στον Μιλίτσεβιτς.
26′ Τιμωρείται με κίτρινη κάρτα και ο προπονητής της ΑΕΚ Χοσέ Λουίς Όλτρα για διαμαρτυρία.
40′ Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ μετά από λάθος στην άμυνα της Ρεν. Το γύρισμα του Γκαρσία, έδιωξαν την μπάλα οι αμυντικοί μπροστά από τον Ολατούντζι.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
50‘ Γύρισμα του Ολατούντζι, έδιωξαν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί της Ρεν.
56′ Διπλή αλλαγή για την Ρεν. Μέσα Ντοκού και Γκιουρί, έξω Τεριέ και Αμπλίν.
70′ Σουτ του Ασινιόν έξω.
76′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η ΑΕΚ. Ο τερματοφύλακας Αλεμντάρ απέκρουσε το σουτ του Γκιούρτσο αλλά ο επερχόμενος Λόπες ήρθε με φόρα, γέμισε το πόδι του και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα.