Όπως και με τη Νέα Σαλαμίνα, έτσι και κόντρα στην Καρμιώτισσα ο Απόλλωνας στραβοπάτησε ξανά στο «Αμμόχωστος» και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που ικανοποιεί ασφαλώς την Καρμιώτισσα κι όχι τους «γαλάζιους», που άφησαν ξανά δύο πολύτιμους βαθμούς στο ίδιο γήπεδο.
Ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ στο 41’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει με τον Βα στο 65’. Η ομάδα του Καταλά (που είχε δοκάρι στο 18’ με τον Πίττα) πίεσε πολύ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, είχε ξεκάθαρες ευκαιρίες με τον Χέντι αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε με αποτέλεσμα να μείνει για τέταρτο σερί ματς στο πρωτάθλημα μακριά από τη νίκη.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μεντιμόρετς, Μαλόνε, Αγγελή, Οικονομίδης, Μπεν Σαλάμ (71’Ντούρις), Ελ Αλουχί, Αβραάμ (71′ Χρίστου), Ντούμπια (79′ Χατζηβασίλης), Ζελάγια (89′ Καλτσάς).
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Τσελούστκα, Ποντστάβσκι, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Χατζηβασίλη, Τζανακάκης, Χρίστου, Ντούρις, Νεοφύτου.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Βουκασίν (79′ Αλεσάμι), Μαυρίας (46′ Ίλιεφ), Χαμάς, Κολ (86΄Σπόλιαριτς), Χάμπος, Ζράντι, Βα, Πίττας (79′ Ντιγκινί), Νταμπό (46′ Χέντι).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Αρτυματάς, Ονγκεντά, Ίλιεφ, Ντανίλο, Ποντικός, Ντιγκινί, Αλεσάμι, Σαχάρ, Γιόστεν, Πινακάς, Χέντι.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αβραάμ, Μαλόνε / Γιοβάνοβιτς, Κολ (3η)

Έναρξη αγώνα.
12’ Κεφαλιά από τον Νταμπό, αδύναμη, απέκρουσε ο Κνόμπλοχ.
15’ Πέσιμο του Ζράντι στην περιοχή σε επαφή του με τον Αγγελή, δεν υπάρχει κάτι.
18’ Σουτ του Πίττα από πλάγια θέση, η μπάλα στο δοκάρι!
**  Συμπληρωμένο το ημίωρο, μέτριο το θέαμα. Ο Απόλλωνας κρατάει περισσότερο μπάλα, είναι πιο επιθετικός και πιέζει αλλά δεν δημιουργεί.
37’ Διαγώνιο σουτ του Χαμάς, έξω.
39’ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα! Ο Γιοβάνοβιτς ανέτρεψε τον Ντούμπια στην περιοχή, σωστά υποδείχθηκε η παράβαση. Κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.
41’ 1-0 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ! Ο Ζελάγια ευστοχεί από την άσπρη βούλα! Δεν πανηγυρίζει ο Αργεντίνος το γκολ κόντρα στην πρώην του ομάδα.
43’ Κίτρινη στον Κολ. Είναι η 3η και χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς.
44’ Κίτρινη στον Αβραάμ.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-4 (1-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-2
ΚΑΤΟΧΗ: 41-59%
ΣΧΟΛΙΟ: Ο Απόλλων είναι φλύαρος και δεν μπορεί να δημιουργήσει παρά την κατοχή της μπάλας. Μοναδική καλή φάση το δοκάρι του Πίττα στο 18’. Η Καρμιώτισσα εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική καλή της φάση στο α’ μέρος και πήρε το προβάδισμα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζελάγια.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Ίλιεφ και Χέντι αντί Μαυρία και Νταμπό.
50’ Κεφαλιά από τον Πίττα εντός περιοχής, έξω.
53’ Νέα κεφαλιά του Πίττα, έξω.
54’ Σουτ του Ζράντι, μαζεύει ο Κνόμπλοχ.
61’ Κίτρινη στον Μαλόνε.
65’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ! Σέντρα του Χέντι και ο Βα με κεφαλιά φέρνει το ματς στα ίσα!
68’ Κεφαλιά από τον Βουκασίν, απέκρουσε ο Κνόμπλοχ.
70’ Σουτ του Πίττα στην περιοχή, κοντράρει η μπάλα.
71’ Αλλαγές για την Καρμιώτισσα. Ντούρις και Χρίστου στη θέση των Μπεν Σαλάμ και Αβραάμ.
73’ Σουτ του Τάντι, μόλις έξω. Καλή φάση για την Καρμιώτισσα.
73’ Πέφτει ο Ζράντι στην περιοχή, «παίζεται» από τον διαιτητή. Δεν υπήρχε κάτι.
78’ Σουτ του Ντούρις, μαζεύει ο Γιοβάνοβιτς.
79’ Αλλαγές για Απόλλωνα. Ντιγκινί και Αλεσάμι αντί Πίττα και Βουκασίν.
79’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Χατζηβασίλης στη θέση του Ντούμπια.
83’ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Πλασέ του Χέντι στην περιοχή, έδιωξε σωτήρια ο Κνόμπλοχ σε κόρνερ!
83’ Νέα μεγάλη φάση, με την κεφαλιά του Ντιγκινί μετά από κόρνερ να περνάει μόλις έξω!
86’ Τελευταία αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ντανίλο Σπόλιαριτς στη θέση του Κολ.
89’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Καλτσάς αντί του Ζελάγια.
90+1’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σουτ του Χέντι, μεγάλη απόκρουση του Κνόμπλοχ.
90+1’ Διαμαρτυρίες στον Απόλλωνα για χέρι του Χρίστου. Δεν υπήρχε κάτι, φάνηκε να χτυπάει στον ώμο του.
90+2’ Κίτρινη σε Καλτσά και Ρομπέρζ.
90+3’ Κίτρινη στον Βουκασίν.
90+3’ Κεφαλιά του Χέντι, έξω.
90+4’ Σουτ του Ίλιεφ, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ.