Με νίκη αποχαιρέτησε την Ευρώπη ο Απόλλωνας. Η ομάδα του Νταβίντ Καταλά που έψαχνε μια νίκη για ένα… νέο ξεκίνημα την πέτυχε κόντρα στην Βαντούζ στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Conference League.
Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν 1-0 στο ΓΣΠ και τερμάτισαν στην 3η θέση του 5ου ομίλου, μια θέση η οποία δεν χαρίζει απολύτως τίποτα.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα το πέτυχε ο Ρομπέρζ με φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή στο 31ο λεπτό, ένα γκολ το οποίο χάρισε στην ομάδα και μισό εκατομμύριο ευρώ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χαμάς, Σπόλιαριτς (82′ Κολ), Χάμπος, Σαχάρ (73′ Ονγκέντα), Γιόστεν (66′ Πίττας), Ντιγκινί (73′ Χέντι), Νταμπό (66′ Καμπράλ)
Στον πάγκο: Γιοβάνοβιτς, Λοϊζου, Βουκασίν, Αρτυματάς, Βα

ΒΑΝΤΟΥΖ: Μπούσελ, Γκάσερ, Ίσικ, Τράμπερ, Ούλριχ, Χάσλερ (76′ Πέπσι), Ομέροβιτς (58′ Οτζόκιτς), Φόσο (46′ Ραστόντερ), Γλόελζερ, Σλεκ, Σούτερ (46′ Ντόμπρας)

Έναρξη αγώνα…
9′ Πάτησε περιοχή ο Χάμπος αλλά έχασε την ισορροπία του.
12′
Προϋπόθεση για τον Απόλλωνα. Ο Νταμπό μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Βαντούζ.
19′ Κεφαλιά του Νταμπό, η μπάλα στα χέρια του Μπούσελ.
21′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Ομέροβιτς, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
28′ Μακρινό σουτ του Χάμπου, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
31′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Σαχάρ έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Ρομπέρζ ο οποίος με ένα φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

37′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Γιόστεν, ο Νταμπό δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα.
42′ Απειλεί η Βαντούζ. Ο Φόσο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, έκανε το στου αλλά η μπάλα κόντραρε στον Αλεσάμι.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Διπλή αλλαγή για την Βαντούζ. Μέσα Ραστόντερ και Ντόμπρας, έξω Φόσο και Σούτερ.
47′ Μακρινό σουτ του Ομέροβιτς έξω.
54′ Σέντρα του Χάμπου, κεφαλιά του Νταμπό υπό πίεση, η μπάλα έφυγε έξω.
65′ Σουτ του Ντιγκινί έξω.
66′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Πίττας και Καμπράλ, έξω Γιόστεν και Νταμπό.
73′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Ονγκέντα και Χέντι, έξω Σαχάρ και Ντιγκινί.
82′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Κολ στην θέση του Σπόλιαριτς.