Με μία ανταγωνιστική και συναρπαστική σε εξέλιξη αναμέτρηση ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της πρεμιέρας της ΟΠΑΠ Basket League, με την ΕΘΑ να παίρνει το διπλό στο Κλειστό Αγίου Δομετίου με 78-77 επί της ΕΑΣ Ομόνοια.

Κορυφαίος για την ομάδα της Έγκωμης ο Μάλικ Κάρι που πέτυχε 36 πόντους, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια από τα πρώτα λεπτά. Η ΕΑΣ Ομόνοια στο 7′ με τρίποντο του Μπουρέλ είχε διαφορά επτά πόντων (17-10), όμως η ΕΘΑ πλησίασε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με το τρίποντο του Κάρι ήταν έναν πόντο πίσω (20-19).

Η ομάδα της Έγκωμης μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με λέι απ και έπειτα βολή του ίδιου καλαθοσφαιριστή για να βρεθεί μπροστά με δύο πόντους (20-22). Μισό λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Ντάλας με λέι απ ισοφάρισε σε 43-43.

Στο 24′ οι «πράσινοι» με βολή από τον Ντάλας κατάφεραν να φτιάξουν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (53-43), ενώ στο 29′ ήταν στους εννέα μετά το τρίποντο του Σώτος (61-52). Η ΕΘΑ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί επτά πόντων και με το λέι απ του Άκετς πλησίασε στους δύο (61-59).

Η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον νικητή να κρίνεται στο φινάλε. Μετά τις εναλλαγές στο σκορ, η Ομόνοια έπειτα από καλάθι του Μπουρέλ είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (77-73) μισό λεπτό πριν από το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, με λέι απ του Ντίξον και έπειτα με τρίποντο του Κάρι έκαναν την ανατροπή και πήραν το ροζ φύλλο με έναν πόντο διαφορά (77-78).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 43-43, 61-59, 77-78