Μια τεράστια νίκη που την ανεβάζει στους 10 βαθμούς πανηγύρισε η ΑΕΚ Λάρνακας.
Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα επικράτησε 2-1 του Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και από την 7η θέση έκανε άλμα στην 4η.
Ο Τρισκόφσκι με το 100ο γκολ στο πρωτάθλημα με την φανέλα της ΑΕΚ έκανε το 1-0 στο 24ο λεπτό αλλά πριν καλά-καλά κοπάσουν τα πανηγύρια ήρθε η ισοφάριση. Ο Κακόριν στο 33’ έκανε το 1-1.
Στην επανάληψη ο Άρης έβαλε πίεση αλλά κόντρα στην ροή του αγώνα ο Ρομό έκανε το 2-1 στο 73ο λεπτό και μετά από λανθασμένη έξοδο του Βανά.
Στο 83’ ο Γκομίς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, ο Άρης πίεση στο τέλος αλλά δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

5′ Καλή προϋπόθεση για τον Άρη. Ο Κακόριν έδωσε την ψηλοκρεμαστή πάσα στον Γκομίς ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί του Άρη.
10′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Κακόριν κινήθηκε ωραία, έκανε την μπαλιά αλλά ο Εγγλέζου παρενόχλησε τον Μαγιαμπέλα και δεν του επέτρεψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
11′  Κίτρινη στον Μαγιαμπέλα για χτύπημα πάνω στην φάση στον Εγγλέζου.
13′ Γύρισμα του Καζού στον Κακόριν, πρόλαβε ο Πίριτς και βγήκε για να μαζέψει την μπάλα.
24′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Λουίς Γκουστάβο εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά σημαδεύοντας τον Εγγλέζου στο ύψος στην περιοχής, αυτός έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Βανά και ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

29′
Καλό σουτ του Τρισκόφσκι, η μπάλα λίγο έξω.
33′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Άρης. Ο Μπένγκστον έδωσε την ασίστ στον Κακόριν ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
38′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Καζού έβγαλε μόνο τον Γκομίς ο οποίος έχασε τον βηματισμό του, προσπάθησε με τακουνάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν αδύναμο και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Πίριτς.
40′
Καλό του Καζού, απέκρουσε ο Πίριτς σε κόρνερ.
41′
Κεφαλιά του Κακόριν πάνω από τα δοκάρια.

Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
54′ Γύρισμα του Μαγιαμπέλα από δεξιά, με διπλή προσπάθεια ο Πίριτς μάζεψε την μπάλα.
60΄ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Ρομό και Φαράζ αντί των Ολατούντζι και Ασάντε.
66′ Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Στρούσκι πέρασε ο Μπράουν.
67′ Σουτ του Ζοκε, η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυντικών.
68′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Ρομό από κοντά, απέκρουσε ο Βανά.
70′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζού λίγο έξω.
73′ ΓΚΟΛ. 1-2. Παίρνει προβάδισμα η ΑΕΚ. Ο Πέρε Πονς έβγαλε την ασίστ στον Ρομό, ο Βανά έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Βενεζουελάνος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

83′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Μπαλιά του Ντζιαβέ, κεφαλιά του Γκομίς στο δοκάρι.